GREEN UNIVERSE SE7EN
 
محیط زیست_توسعه پایدار

 

توليد برق از نفت

توليد هفت هزار مگاوات برق، به مصرف 190 ميليون بشكه نفت خام نياز دارد.

در هنگام توليد اين مقدار برق، هزار تن دي اكسيد كربن، 150 تن ذرات معلق در هوا، 130 تن گوگرد و 50 تن اكسيد نيتروژن توليد مي شود.

تهيه شده توسط: سيد محمد صادق جعفري

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن

 

حلول ماه مبارک رمضان را

بر همگان تبریک می گوییم

رمضان شهر عشق و عرفان است / رمضان بحر فیض و احسان است

رمــضــــان، مــاه عــتــرت و قــرآن / گــــاه تــــجدید عهد و پیمان است . . .

 

در خلوت شب ز حــق صـدا می آید / از عطر سحر بوی خدا می آید

با گوش دگر شنو به غوغای سکوت / کز مرغ شب ، آواز دعا می آید . . .

*ماه رمضان مبارک*

 

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن

 

لوتوس اليزه پاك ترين خودرو اسپرت دنيا

 

لوتوس اعلام كرد كه مدل 2011 اليزه را در حالي به ميدان مي فرستد كه در طي 100 كيلومتر ، تنها 149 گرم دي اكسيد كربن توليد مي كند و همين امر آن را مبدل به پاك ترين خودرو اسپرت دنيا كرده است .

پيشرانه سوار شده روي اين مدل از نوع 1.6 ليتري  ،4 سيلندر ، 16 سوپاپ  با سيستم vvt-I  و خروجي 134 اسب بخار در كنار وزن  879 كيلو گرمي است كه آن را به شتاب اوليه 6 ثانيه و مصرف سوخت 5 ليتر در 100 كيلومتر مي رساند.

نوشته شده توسط : مصطفی بیگلر فدافن

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن

 

نزديک ترين نقطه زمين به خورشيد در ايران قرار دارد

 

نام اين کوه باستاني پرديس است در حومه شهرستان جم از توابع عسلويه استان بوشهر و در نيمه هاي راه بندر کنگان به فيروز آباد شيراز قرار دارد .

 

نکات قابل توجهي كه در اين کوه باستاني وجود دارد :


1. قله اين کوه نزديک ترين نقطه زمين به خورشيد است چون بالاترين ارتفاع در نزديکي خط استواست .


2. آتشکده فوق العاده باستاني که در قله کوه قرار دارد ، محل تولد و غسل تعميد پدر جمشيد جم است .


3. مغناطيس فوق العاده قوي کوه در جهان زبانزد است و اگر در فاصله 50 تا 100 متري کوه يعني تقريبا انتهايي ترين نقطه مشخص اسفالت با ماشين توقف کني و ترمز دستي را بخوابانيد ، ماشين بجاي سر پائيني به نرمي به سمت کوه کشيده مي شود که البته همين مغناطيس براي رانندگان نا آشنا بسيار دردسر ساز بوده و تا کنون تعداد زيادي از خودروها بي اختيار با کوه تصادف کرده اند .


4. پوشش گياهي منطقه نوعي خار بياباني گرمسيري منحصر به فرد است که خواص دارويي فراوان دارد و عسل حاصله از منطقه تماما" پيشخريد چند کارخانه داروسازي بزرگ جهان است يکي از ترکيبات اصلي مسکن Advil که يکي از بهترين قرصهاي شناخته شده براي ناراحتي هاي اعصاب و دردهاي ميگرني است از همين عسل تهيه مي شود .


5. اين منطقه خرماي ويژه نيز توليد مي کند كه به نام خرماي خصه معروف است و کاملا در شيره خود غرق مي شود يعني يک کاسه آن ظرف سه ساعت پر از شيره مي شود و اندازه اين خرما اندازه آلبالو بود و به جهت همان خواص دارويي منطقه تماما" براي ساخت قندهاي رژيمي براي بيماران ديابتي صادر مي شود، نکته جالب ديگر رويش درخت زيتون در دامنه شمالي کوه حد فاصل شهرستان جم تا روستاهاي چاهه و دره پلنگي مي باشد که در آب و هواي آن منطقه بسيار بعيد مي نمود .


فعلا" سندي براي قدمت چاهه و دره پلنگي وجود ندارد ولي علائم مشهودي از غار نشيني مشاهده ، و فسيل هاي مختلفي در اين منطقه به وفور پيدا شده است .


6. در لايه هاي زيرين اين کوه معدن عظيمي از آب خنک و فوق العاده سالم وجود دارد ، آن هم در اطراف عسلويه !


مردم چاهه و جم ، کوه پرديس را فوق العاده مقدس و محترم مي شمارند ، و به استناد علائم موجود در آتشکده احتمالا يکي از اولين مکانهايي بوده که نفت در آن سوزانده شده است .

تهیه شده توسط: سید محمد جعفری

http://sat1001.blogfa.com/post-868.aspx


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

وضعیت آب در کره زمین

 

       97% آبهای کره زمین درون اقیانوسها است و 2% آن یخ زده است. ما آب مورد نیاز خود را از 1% باقیمانده تهیه می‌کنیم که از یکی از دو منبع زیر بدست می آید: سطح زمین (رودخانه‌ها ، دریاچه‌ها و نهرها) و یا از آبهای زیرزمینی.

میزان مصرف آب های زیر زمینی در ایالات متحده آمریكا

!              به  طور متوسط  هر روزه  بر روی  ایالات  متحده بیش از 15 تریلیون لیتر (4 تریلیون گالن) مصرف  می شود.

!              سی و یك درصد (4.9 تریلیون لیتر) آن راه خود را به سوی نهرها و جویبارها ، دریاچه ها و رودخانه ها پیش می گیرد و 3 درصد از آب های زیر زمینی را تغذیه می كند.

        مردم ما هر روز 1700 میلیارد لیتر آب مصرف   می کنند. در ایران نیز انسان به عنوان فعالترین، خطرناکترین و مهمترین عامل آلودگی آب بشمار می‌رود. جانوران نیز در امر آلوده سازی آب می‌توانند نقش داشته باشند. از جمله مهمترین ماده‌ها و عوامل آلوده کننده آبها به شرح زیر مطرح می‌شوند.

l        آلودگی توسط مواد آلی

l        آلودگی توسط مواد شیمیایی

l        آلودگی آب بر اثر فعالیتهای صنعتی

                         صنایع غذایی

                         صنایع شیمیایی

  

       یكی از پژوهشگران از مطالعات مربوط به وضع سلامتی امریكایی هایی كه در معرض آلودگی آبهای زیر زمینی اند، یك جمع بندی منتشر كرد. شایع ترین مسائل مربوط به این قضیه عبارتند از :

      سقط جنین، تولد نوزادان با وزن كم، نقص عضو مادرزادی، كهیر پوستی، سوزش چشم، تعداد زیادی نابسامانی عصبی، از جمله سرگیجه، سردرد، سكته (مغزی و قلبی)، دست دادن ضعف به بدن و ازحال رفتن .

S         تاثیر عمق چاه در تصفیه آب

       اقشار مختلف زمین، خود عامل مهمی در تصفیه آبهای آلوده است، اگر عمق چاه 10 متر باشد، این ضخامت زمین نمی‌تواند چاه را از آلودگی های موجود در سطح زمین مصون نگه دارد، ولی اگر این عمق به 20 تا 25 متر برسد، باید انتظار داشت که تصفیه طبیعی صورت بگیرد و آلودگی های موجود در سطح زمین عملا قادر به نفوذ در آب چاه نشوند.

   گزارش خبرگزاری مهر در رابطه با بحران آبهای زیرزمینی دشت مشهد :

       در حال حاضر وضعیت آبهای زیرزمینی دشت مشهد از مرحله بحرانی گذشته و به مرحله ممنوعه رسیده است که به نوعی می توان گفت برای افت آب مشهد هیچ کاری نمی توان کرد.

   گزارش خبرگزاري آفرينش در رابطه با ميزان افت آب هاي زير زميني :

      بر اساس  تحقيقات  انجام شده در دشت  مشهد، افت آب هاي زيرزميني 22 متر اعلام شد.

جمع‌بندی نکات مهم

      کاهش بهره برداری از منابع آب، جلوگیری از برداشت شن و ماسه رودخانه ای، تغییر الگوی کشت و آبیاری و تغییر مصرف آب در صنایع، از جمله روش های بهبود آب های زیرزمینی و جلوگیری از تخریب آنها می باشد.

http://www.hamkelasy.com/

 http://www.hes.parsiblog.com/

http://www.daneshnameh.roshd.ir/

http://www.fa.wikipedia.org/

 تهیه شده توسط: مصطفی بیگلر

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن

 

آب های پسمانده در صنایع به ویژه مواد غذایی و اثرشان بر محیط زیست

صنایع غذایی با دارا بودن مصارف بالای آب و منابع انرژی و نیز میزان بالای تولید پساب، پتانسیل خوبی را برای اجرای پروژه های کاهش آثار زیست محیطی و بهینه سازی مصرف منابع انرژی داراست و سرمایه گذاری در این راستا می تواند سودهای کلانی را هم از نظر هزینه های آب و انرژی مصرفی و هم از نظر کاهش آثار زیست محیطی و کاهش هزینه های تصفیه و دفع پساب عاید این صنعت سازد.

در حال حاضر صنعت غذا با نظر به تمام اهمیت آن، یکی از مهم ترین آلاینده ها به شمار میرود, بدیهی است که تنوع و تکثیر محصولات غذایی امری مطلوب است اما همین تکنولوژی می تواند برای محیط زیست مضر باشد. با حفظ منابع موجود, استفاده مجدد از محصولات فرعی تولید شده در حین فرایند و جلوگیری از پخش ضایعات می توان به محیط زیست کمک نمود.

 

موارد آلودگی آب در صنعت غذا

1-    افزايش دما.

2-    انحلال گازها (HF,SO2,CO2) ،گردوغبار يا محصولات   

       شيميايي و يا بالعكس حذف گازها.

3-    سوسپانسيون شدن برخي ذرات.

4-    انحلال تركيبات آلي و معدني مختلف.

5-    ورود روغن، گريس، و مواد نرم كننده مورد استفاده در   

       صنعت.

روشهای تصفیه فاضلاب صنایع غذایی

1- تصفیه فیزیکی

1-1- آشغالگیری

1-2- دانه گیری

1-3- ته نشین کردن مواد معلق

1-4- شناورسازی

1-5- حوضهای متعادل کننده یا یکنواخت

2- تصفیه شیمیایی

2-1- تنظیم PH فاضلاب ورودی قبل از تصفیه بیولوژیکی

2-2- اکسیداسیون مواد آلی مقاوم

2-3- گندزدایی

2-4- انعقاد و لخته سازی

طبق طبقه بندي صنايع غذايي، ارائه شده توسط سازمان محيط زيست، ميزان آلودگي كارخانجات قند بيشتر از لبنيات و لبنيات بيشتر از رب مي باشد.اين تناقض به اين دليل است كه تدوین استانداردها بر اساس بار آلودگی نمی تواند عمومیت داشته باشد و باید با توجه به توان محیط پذیرنده ،نوع و ظرفیت فرایند و عوامل متعدد دیگر تعیین گردد و هم چنين اندازه گیری بار آلودگی نیز به سادگی اندازه گیری غلظت آلودگی نخواهد بود.

راهكاري جهت همگامي و همسويي بيشتر

كارخانجات صنايع غذايي و محيط زيست

-          همكاري و هماهنگي بين بخشي دواير دولتي به خصوص سازمان محيط زيست و صنايع از طريق انجام مذاكرات كارشناسي

-           فراهم نمودن بستر تحقيقات زيست محيطي

-           كنترل و بازرسي دقيق كار ماشين آلات جهت جلوگيري از هدر رفتن آب

-           به حداقل رساندن مصرف مواد و انرژي در فرايند توليد براي دستيابي به توسعه پايدار

-           مكان يابي صنايع با توجه به ملاحظات زيست محيطي

-           توسعه فضاي سبز در داخل واحدهاي صنعتي

-           بررسي وضعيت پيشرفت فيزيكي عمليات اجراي تصفيه خانه با انجام بازديدهاي مكرر از طرف سازمان محيط زيست و تاكيد بر انجام به موقع طرح ها طبق برنامه زمان بندي

-           كاهش پيامدهاي زيست محيطي فراورده هاي توليدي با توجه به چرخه محصول تا تجزي طبيعي و بازيافت و استفاده مجدد

 

تهیه شده توسط: مصطفی بیگلر

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

بیو تكنولوژی در كشاورزی

بیوتكنولوژی واقعا ً چیست؟

بیوتكنولوژی به عنوان یك پروسه علمی جامع و دقیق شامل مهندسی ژنتیك می شود كه  برای اصلاح یا بهبود بهبود گیاهان، حیوانات یا میكروارگانیزم ها به كار می رود. هنگامی كه علم بیوتكنولوژی برای محصولات به كار رود، به عنوان بهسازی ژنی به كار می رود. از این طریق رشد طولی درختان برای بهبود كیفیت ، ظاهر و اندازه بیشتر و بهتر می شود.

از طریق روش های كشت سنتی، بسیاری از ژن های ناشناخته بین اعضای مختلف یك گونه به طور تصادفی جا بجا می شوند و سال ها باید صرف شود تا ژن های مطلوب ، انتخاب و ژن های نامطلوب حذف گردند.

امروزه درصد زیادی از محصولات موجود درامریكا مثل ذرت ، سویا ، پنبه و سیب زمینی به طریق ژنتیكی كشت می شوند.این محصولات به گونه ای بهبود بخشیده شده اند كه در مقابل حشره كش ها و علف كش های تعیین شده مقاومت كرده و موجب می شود كه كشاورزان در مساحت كمتر ، محصول بیشتری را تولید كنند.

گیاهان بیوتكنولوژی شده شامل عملكرد های بهبود ژنی ، زیست شناسی سلولی و سایر تكنیك های علمی پیشرفته هستند كه موجب بهبود غذا و افزایش فیبر در رژیم غذایی می شوند.

بیو تكنولوژی یك بسته پیشنهادی برای پرورش گیاهان قدیمی و بهبود محصولات است.

1.                    شناخت ویژگی های محصول مطلوب و سودمند : این ویژگی ها شامل روغن های به دست آمده سالمتر، بهبود در رنگ و اندازه محصول و مقاومت در برابر حشرات می باشد.

2.                    جدا كردن ژن های به خصوص: در گیاهان ژن های آن ها را جدا كرده و آنها را شناسایی و رده بندی میكنند. این دانش ژن هایی كه محتوی ویژگی های مطلوبند را شناسایی می كنند.

3.                    جابجایی ژن به داخل سلول های گیاهان هدف

4.                    ارائه ژن های مطلوب و جدید محصولات به بازارها: افزایش تولید دانه برای كشاورزان و سپس تولید غذا و تولید فیبر بیشتر ، موجب می شوند كه رشد جمعیت پوشش داده شود.

 

اطلاعات 1999 به ما نشان از افزایش مساحت زیركشت این محصولات در زمین های كشاورزی در میانه دهه 90 را می دهد؛ از 5میلیون اكر در 1996 تا 90 میلیون آكر در 1999.

یك بررسی توسط NASS (سرویس آماری كشاورزی بین الملل)در سال 2000 ، درصد های زیر را نشان می دهد.

سویا 54 درصد – غلات 25 درصد  - پنبه 61درصد

منافع فناوری زیستی

1.افزایش بهره برداری

ç      غلات BT بهره برداری كلی محصولات را تا 60 میلیون پیمانه در سال 1998 افزایش داد.

ç       پنبه BT بهره برداری كلی محصولات را تا 95 میلیون پوند در سال 1998 افزایش داد.

2.اثر گذاری اقتصادی

•          محصولاتی با هزینه تولید كمتر را به كشاورزان ارائه می دهد.

•          افات وبیماری های گیاهی راحت تر توسط كشاورزان كنترل می شوند.

•          محصولات بیشتر موجب می شود كه خریداران هزینه كمتر بدهند.

 

3. اثر بر محیط زیست

ü        حفاظت از زمین ها :بهره برداری بیشتر روی زمین كمتر . زیسگاه های حیات وحش و جنگل های حاره نباید برای رفع نیاز های رشد جمعیت بریده شوند. محصولات بیوتكنولوژیك اجازه استفاده از علف كش ها را می دهند.

ü        كاهش فرسایش خاك

ü        افزایش كیفیت آب

ü        استفاده از مواد شیمیایی كم ضررتر

4 .سلامتی و تغذیه

•          افزا یش سبزیجات و میوه های در دسترس

•          كاهش استفاده از چربی های اشباع شده

•          افزایش استفاده از ویتامین ها

•          واكسن زدن

نتیجه گیری

ç      فناوری زیستی بسیار دقیق تر و تخصصی تر از سایر روش های كشت سنتی عمل می كند

ç      بیوتكنولوژی كشاورزان را در تولید غذای بیشتر در مساحت كمتر توانا می سازد به گونه ای كه تقاضای جهانی غذا را (در حال حاضر) پاسخگو باشد.

ç      بیوتكنولوژی می تواند به ما كمك كند كه جهانی بدون گرسنگی داشته باشیم ، ملت های در حال پیشرفت روی پای خود بایستند و كشاورزی آسیب كمتری به زمین برساند.

 

ç      محصولات بیوتیك كمك بیشتری به كشاورزان در دفع آفات می نماید. استفاده از علف كش ها به خصوص در محصولات مقاوم بیوتیك موجب می شود كه كشاورزان انرژی كمتری صرف كنند و هزینه تولید پایین بیاید و به تبع آن محصول ارزان تر شده و جذب مشتری بیشتر می شود.

 تهیه شده توسط: مصطفی بیگلر

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

آلودگی هوا باعث افزایش ذات الریه و پرفشاری خون در سالمندان می شود

   به گفته محققان احتمال بستری شدن در بیمارستان، به دلیل ذات الریه در سالمندانی که در مناطق آلوده زندگی می کنند بیشتر است

و تقریبا دلیل اصلی بستری شدن سالمندان بالای 65 سال به شمار می رود.

همچنین هوای آلوده موجب افزایش فشار خون در سالمندان می باشد.

محققان هشدار می دهند قرار گرفتن در معرض هوای آلوده حتی به مدت کوتاه باعث افزایش فشار خون در سالمندان می شود.

تهیه شده توسط: سهیل ولیزاده

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

 

روند ایجاد مقاومت در مورد آنتی بیوتیک ها ادامه دارد

دانشمندان انگلیسی و هلندی می گویند به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهد میکروب های خاک به طور فزاینده ای نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاوم شده اند.

دیوید گراهام از دانشگاه نیوکاسل می گوید:دانشمندان سال ها می دانستند که مقاومت در مقابل آنتی بیوتیک ها در محیط های بیمارستانی افزایش یافته است، اما این مطالعه جدید حاکی از بروز همین مشکل در محیط های طبیعی در مدت زمان طولانی است.

افزایش مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در خاک می تواند پیامدهای گسترده ای برای بهداشت عمومی داشته باشد.

 تهیه شده توسط: سهیل ولیزاده

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

ايرن_ چندين سال پس از هشدارهاي مکر طرفداران محيط زيست سرانجام يک مدير بلندپايه دولتي درافتادن اين درياچه به بستر مرگ و نيستي را تاييد کرد.

مدير کل حفاظت از محيط زيست آذربايجان غربي گفت: در حال حاضر به دليل کاهش بيش از حد آب درياچه اروميه ميزان شوري آب اين تالاب به 340 گرم در ليتر رسيد.


به گزارش خبرگزاري مهر در اروميه، حسن عباس نژاد بعد از ظهر شنبه در گفتگو با خبرنگاران افزود: سطح آب درياچه اروميه در مقايسه با 14سال گذشته شش و نيم متر کاهش يافته است.
وي ادامه داد: تراز ارتفاع فعلي آب درياچه اروميه از سطح درياهاي آزاد يک هزار و 271 و 48 صدم متر است که اين ميزان نسبت به تراز اکولوژيکي نيز دو و نيم متر کاهش يافته است.


عباس نژاد ميانگين نمک در آب درياچه اروميه را در شرايط عادي بين 180 تا 220 گرم در ليتر عنوان کرد و افزود : در حال حاضر وضعيت شوري آب درياچه اروميه به فوق اشباع که بيش از 340 گرم در هر ليتر است رسيده است که اين امر حيات تنها موجود زنده اين زيست بوم را با تهديد جدي مواجه کرده است.
وي کاهش نزولات جوي، کاهش روان آبهاي سطحي و استفاده بي رويه از آبهاي زير زميني را از مهمترين علت هاي کاهش ميزان آب درياچه اروميه عنوان کرد.


مدير کل حفاظت از محيط زيست آذربايجان غربي گفت: با کاهش آب درياچه اروميه در حال حاضر 200 تا 250 هزار هکتار از زمين هاي اطراف درياچه اروميه به شوره زار تبديل شده است.


عباس نژاد انتقال آب از حوزه هاي اطراف، بارور کردن ابرها، افزايش راندمان آبياري، بهبود الگوي کشت و رعايت حق آب درياچه اروميه را از مهمترين برنامه ها براي بر طرف کردن بحران آب درياچه اروميه در سالهاي آينده عنوان کرد.

 

انتهای خبر // www.iren.ir // ایرن

تهیه شده توسط: سهیل ولیزاده

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

گرم شدن جهان منجر به تغییرات شدید آب و هوایی می‌شود

‌دانشمندان ضمن هشدار در خصوص عواقب جدی تغییرات وضعیت جوی اعلام کردند در آینده شدت خشکسالی‌ها بیشتر، سیل‌ها بیشتر و توفان‌ها مخرب‌تر خواهد شد.
تحقیقات انجام شده به سرپرستی وزارت وضعیت جوی و اقیانوسی ملی امریکا نشان می‌دهد در حالی که شدت بارندگی و وقوع تندبادهای عظیم موجب نابودی سرزمین‌هایی می‌شود، در نقاط دیگر درجه حرارت هوا به حداکثر خود خواهد رسید.
این محققان می‌گویند بروز برخی تغییرات آب و هوایی در منتهای شدت خود به تولید گازهای گلخانه‌ای ساخت دست بشر مربوط می‌شود.
به گفته یکی از محققان آمریکایی اگرباران ببارد، شدت بارش شدیدتر و اگر بارندگی در میان نباشد هوا گرمتر و میزان رطوبت بیشتر می‌شود و در عین حال خشکسالی‌ها مدت زمان بیشتر به طول خواهد انجامید.

تهیه شده توسط: سهیل ولیزاده

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

 

انرژي باد و محيط زيست

 

گسترش روزافزون نياز به انرژي و محدوديت منابع فسيلي، افزايش آلودگي محيط زيست ناشي از سوزاندن اين منابع، بحث گرم شدن هوا و اثرات پديده گلخانه‌اي، ريزش باران هاي اسيدي و ضرورت متعادل نمودن نشر CO2 همگي لزوم صرفه جويي در مصرف سوخت هاي فسيلي و توجه مضاعف به استفاده از منابع انرژي تجديد پذير را ايجاب مي كند.


در بين انرژي هاي تجديدپذير، انرژي باد يكي از اقتصادي ترين روش هاي توليد برق است كه آلودگي محيط زيست را در پي نداشته و پايان پذير نيز نيست. طبق آمار موجود توليد هر كيلو وات ساعت انرژي الكتريكي از باد مي تواند از انتشار حدود يك كيلوگرم CO2 در مقايسه با نيروگاه هاي سوخت فسيلي جلوگيري نمايد.

 به طور كلي با جايگزيني انرژي برق بادي به جاي انرژي برق توليدي از نيروگاه سوخت فسيلي مي توان از انتشار گازهاي گلخانه اي كاست. به عنوان نمونه در منجيل هر توربين 500 كيلووات در سال حداقل 1500000 كيلووات ساعت انرژي برق توليد مي نمايد كه باعث كاهش آلاينده هاي محيط زيست به مقدار زير خواهد گرديد:
 

CO2       1275000 Kg
SO2            4350 Kg
NOx            3900 Kg 
150 Kg              گرد و غبار

Kg82500            خاکستر


در زماني كه برق مورد نياز شبكه توسط توربين هاي برق بادي تزريق مي شود برق توليدي ساير نيروگاه ها كاهش يافته از اين رو در مصرف سوخت فسيلي اين نيروگاه ها صرفه جويي مي گردد كه با توجه به ميزان تزريق برق بادي به شبكه، از انتشار آلاينده هاي محيط زيست كاسته خواهد شد.
از طرف ديگر مي توان به جاذبه هاي طبيعي و چشم انداز سيستم هاي انرژي بادي كه در معرض ديد افراد قرار مي گيرند اشاره كرد كه نمايي از انرژي پاك براي مردم تلقي مي شود.

در ضمن از سطح زميني كه براي احداث مزرعه برق بادي اختصاص مي يابد 99% آن قابل استفاده مي باشد. گرچه پره هاي توربين هاي بادي نوعا بيشتر از 10 متر  قطر دارند اما از آنجا كه در ارتفاع بالاتر از 20 متري قرار دارند، اجازه فعاليت هاي كشاورزي و دامپروري تا كنار برج توربين ها همچنان فراهم است و شواهد مويد اين است كه حيوانات اهلي و وحشي اطراف مزارع بادي نيز متحمل اثر سوئي نمي گردند. هم چنين مطالعات در كشورهاي پيشرو در اين تكنولوژي نشان مي دهد كه تنها 1% از كل سطح مزارع بادي توسط خود اين توربين ها اشغال مي شوند.

 در نتيجه با توجه به موارد فوق انرژي بادي در كاهش هزينه هاي اجتماعي در مقايسه با نيروگاه هاي سوخت فسيلي كه در برگيرنده اثرات برون زايي منفي مي باشند توجيه پذير مي باشد و برق حاصل از آن مي تواند به عنوان يك انرژي پايدار در توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور مورد استفاده قرار گيرد.

تهیه شده توسط: سارا چمانه فر

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

 

DDT و دیگر حشره کش ها دراکوسیستم دریاچه کاریبا

 

حدودا 85% تولیدات آفت کشها در کشورهای صنعتی به مصرف مي رسد, اما با این حال استفاده از آفت کش ها در کشور های جهان سوم 13 برابر این کشور هاست. دلیل استفاده از آفت کشها در نواحی استوایی مشخص مي باشد. به استثنای خود انسان حشرات برای رشد اقتصادی در این نواحی مهمترین عامل شناخته می شوند. برآورد می شود که حیوانات از جمله حشرات, قارچ ها, و ... حدودا  تولید مواد غذایی سالانه را از بین می برند و در آفریقا این مقدار به بیش از 40% می رسد.

     بیشترین حشره کشی که در زیمباوه استفاده می شود DDT است. قبل از 1982, DDT برای سلامتی عمومی و استفاده های کشاورزی چندان مانعی به حساب نمی آمد. به هر شکل, از سال 1982 به بعد استفاده از DDT فقط برای کنترل پشه مالاریا و حشره تسه تسه مجاز به شمار می آمد. شاید کنترل تسه تسه اصلی ترین دلیل استفاده کنونی DDT در جامعه جانوری برای دریاچه کاریبا باشد.

نواحی مورد مطالعه:

     سد کاریبا جهت تولید انرژی هیدروالکتریکی بر روی کاریبا ساخته شد. ساخت این سد در دسامبر 1958 سبب ایجاد دریاچه کاریبا شد که یکی از بزرگترین مخازن آبی دست ساز انسان در سراسر جهان می باشد.

       دریاچه مازویکادي که در نواحی کشاورزی قرار دارد, در سال 1988 برای اهداف آبیاری افتتاح شد. این هدف یکی از اهداف اولیه افتتاح دریاچه است و می تواند به عنوان الیگوتروفیک شناخته شود. حشره کش های فراوانی توسط کشاورزان در این ناحیه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

     دریاچه مک ایلوین, که در ناحیه پرتراکم انسانی و زراعی قرار دارد و در این نواحی استفاده از DDT ممنوع است. جهت تامین آب پایتخت زیمباوه, هاراره, در سال 1953 بر روی دریاچه هانیانی ساخته شد.این دریاچه به عنوان اتوروفیک شناخته می شود که البته تا سر حد مزوتروفیک بودن پیش  می رود.

بحث و بررسی:

      میزان DDT در ماهی دریای آرام Tilapia rendalli در مناطق مختلف نشان از این دارد که تفاوت های محلی فراوانی در میزان تزریق DDT به محیط وجود دارد بالاخص میان سد کاسیسه (kassesse) ومحیط بسته gaehe gaehe.  این مساله حاکی از این است که توزیع DDT در دریاچه کاریبن احتمالا تحت تاثیر برنامه های پیش گیری کننده محلی از قبیل کنترل پشه تسه تسه و کشت میوه های غذایی می باشد. DDT ممکن است پس از اسپری کردن نفوذ کرده باشد مخصوصا جایی که به زنجیره غذایی محدود شده باشد و در آن چرخش نماید. قسمتی از DDT ممکن است به رسوبات محدود شده باشد بنابراین به کرات به زنجیره غذایی از طریق فعالیت های زیستی بازگشت نماید. به هر روی در ببر ماهی تغییرات چندان مشاهده نشد، البته این به دلیل تغییر مکان این گونه صیاد می باشد.

     تغذیه ظاهرا یکی از عوامل مهم برای میزان DDT در جانوران می باشد. در مقایسه مزرعه پاند (pond farm)  با جزیره آنتلوپ در مورد ماهی های موجود به جز توجه به گونه و مکان هیچ تفاوتی دیده نمی شود. تنها چیزی که هست و موجودات به طور مشترک داشتند این است که در یک پلات  تغذیه می کنند.  صدف هایی که در این شرایط می زیستند نمی توانند از موجودات دیگری که در همین پلات ها زندگي مي كنند و تغذیه می کنند،  جدا شوند. علاوه بر این گونه های ماهی که در مزارع رشد داده می شوند نسبت به گونه هایی که در دریاچه میزیستند میزان DDT بیشتری را حمل می کنند.

دیگر آفت کش ها :

    میزان مورد قبول روزانه که بدن هر فرد بر اساس هر کیلوگرم وزن بدن می تواند تحمل کند بر اساس گزارشات FAO و WHO از صفر تا /020 میلی گرم می تواند باشد. در سوئد بیشترین میزان DDT مجاز موجود در ماهی های مورد استفاده انسان 5 میلی گرم در هر کیلو(5000ppb) می باشد.

     این میزان برای آلدرین (100PPB ALDERIN) است در حالیکه بیشترین مقدار مجاز برای HCH و HCB 200PPB است. این اعداد بر اساس وزن کامل موجود زنده است. اگر فرض کنیم که یک ببر ماهی حدود 1% چربی دارد یک بر ماهی دریاچه کاریبا در حدود 50ppb  DDT , 0/5ppb  SHCH و  0/18 ppbآلدرین است. به هر حال, اگر میزان آفت کش ها باعث خطر برای انسان نشوند اما همچنان می توانند اثرات زیست محیطی خود را به جای بگذارند و این خود می تواند ارزش این را داشته باشد که نگران جایگزینی آنها با دیگر آفت کش ها باشیم.

     DDT البته موجب كاهش مالاريا در نواحي مرطوب و مالاريا خيز مي شود.

ضمن تمامي اين مطالب، DDT مي تواند بر فلج عضلاني نيز تاثير بگذارد و موجب شدت يافتن آن در مناطق تحت تاثير شود. همان طور كه در نمودار هاي زير مشاهده مي گردد، افزايش و كاهش DDTبر فلج عضلاني تاثير مي گذارد.

 

در بحث استفاده از DDT , تاثیرات محیطی نمی توانند مورد غفلت واقع شوند. موارد بسیاری از نازک شدن پوسته تخم پرندگان گزارش شده است. این موضوع در مرغ ماهیخوار دریاچه کاریبا گزارش شده است. همچنین کاهش بسیاری در جمعیت هدهد منطقه پیدا شده است  که احتمالا مربوط به استفاده از DDT می باشد. به علاوه کاهش قابل ذکری در جمعیت پشه ها درصد پشه ها در دریاچه کاریبا مشاهده شده است. که مربوط به استفاده از آفت کشها می باشد. هرچند که این مقادیر اندک هستند وبه سختی خطری برای سلامت عمومی محسوب می شوند لیکن هنوز نشانه هایی از آسیب دیدگی اکولوژیکی در محیط اطراف دریاچه مشاهده می شود.

تهیه شده توسط: مصطفی بیگلر فدافن ـ حسن پور سلیمانی

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

 

 فعاليت آتشفشان «ایجافجالا جوکول» در ایسلند

 

 

 

 

به‌دليل افزايش فعاليت كوه آتشفشان ايسلند و لغو پروازهاي اروپايي، بسياري از گردشگران اين كشور كه در ايران حضور دارند، با مشكل خروج مواجه شده‌اند و برخي از آن‌ها مجبورند، تا پايان هفته در ايران بمانند. با فوران كوه آتشفشان مشهور ايسلند پس از دو قرن خاموشي، گدازه‌هاي به هوا پرتاب‌شده و خاكسترهاي معلق، فضاي چند كشور در قاره‌ي اروپا را دربرگرفته و حاصل آن، لغو هزاران پرواز در اين قاره بوده است. رييس آژانس كنترل هوايي اروپا چندي پيش اعلام كرد: فعاليت اين آتشفشان علاوه بر پراكندگي بيش از حد خاكستر، دوده و غبار و  آلود ‌كردن جو منطقه، سبب لغو پروازها و وارد ‌كردن خسارت مالي فراوان به آژانس‌هاي هوايي شده است، چون بيش از 28 پرواز روزانه از فرودگاه‌هاي كشورهاي اروپايي انجام مي‌شد و اكنون بيش از 16هزار پرواز به ‌دليل بروز شرايط جوي نامساعد و خاكستراندود لغو شده است.


کارشناس علوم زمین و آتشفشان با اشاره به این که اگر این توده آتشفشانی با هوای سرد سیبری و هوای گرم صحرای قره‌ قوم ترکمنستان ترکیب شود،‌ ذرات ناشی از غبارهای حاصله بر اثر فشار اتمسفر می توانند به تدریج لایه‌های سنگینی از توده غبار غلیظ معلق را ایجاد کند که موجب اختلالات تنفسی و دیگر آثار مخرب زیست‌محیطی می‌شود.
كشاورزي و دامداري در اين منطقه از ايسلند بسيار حياتي است، به كشاورزان نيز گفته شده است كه محصولاتشان و دام‏هايشان نبايد از آب آلوده به گدازه‏ها تغذيه كنند چون خطرات زيادي آنها را تهديد خواهد كرد. به گله‏ داران اسب نيز توصيه شده تا گله‏هاي خود را بيرون نبرند چون فرود آمدن خاكستر بر سرشان اثري مرگبار بر آنها باقي مي‏گذارد.

 
اثرات زيست‏محيطي درازمدت آتشفشان ايسلند
گدازه‏هاي آتشفشان ايسلند داراي فلورايد زيادي هستند و بنابراين براي موجودات زنده، دام‏ها و بالاخص گوسفندان بسيار خطرناكند. در سال 1783 كه كوهي ديگر در ايسلند فوران كرده بود 79 درصد گوسفندهاي منطقه از بين رفتند. خاكستر اين آتشفشان همچنين با وارد كردن مقادير زيادي دي‏اكسيد سولفور به هوا، مي‏تواند براي سلامتي افراد، بخصوص كساني كه داري بيماري تنفسي هستند، مضر باشد. در سطح محلي نيز تغييرات زيست محيطي همچون غروب‏هاي سرخ رنگ در سطح اروپا ديده شود.

تهیه شده توسط: حانیه حکیمیان

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

 

يلواستون ، قديمي ترين پارك ملي جهان

 

پارك ملي يلواستون با نزديك به 9 هزار كيلومتر مربع مساحت ، بين سه ايالت آيداهو ، ويومينگ و مونتانا در ايالات متحده آمريكا قرار گرفته است. اين پارك كه نخستين و قديميترين پارك ملي جهان است، از سال 1978 در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شده است. 

 
در یلواستون بیش از 10 هزار نمونه از پديدههاي زمين گرمايي (چشمه هاي آب گرم و...) یافت میشود که این تعداد بیش از نیمی از كل تعداد نمونه هاي اين پديده در جهان است.  اين پارک صاحب نیرومندترین آبفشانهای دنیاست ، حدودا  300 آبفشان که دو سوم كل آبفشانهای كره زمین است. اين پارك همچنين مأمن گونههاي كميابي چون خرس گریزلی، گرگ، بوفالو و گوزنهای بزرگ است.

 پارك ملي يلواستون در 2 / 2 ميليون سال گذشته شاهد سه آتشفشان بسيار عظيم بوده است كه تغييرات آب و هوايي ناشي از اين فورانها تأثير به سزايي بر ويژگيهاي زيست محيطي ، زمين شناختي و آب و هوايي اين منطقه باقي گذاشته است. 

 نام اين پارك از سنگهاي زرد رنگي گرفته شده است كه در دره بزرگ يلواستون ، كه بر اثر فرسايش ناشي از رودخانه يلواستون در طول هزاران سال به وجود آمده است ، به چشم مي خورد. اين سنگها به خاطر وجود تركيبات آهن به اين رنگ درآمده اند.
قدمت حضور انسان در محوطه پارك ملي يلواستون به 12 هزار سال پيش ميرسد. بوميان ناحيه اين منطقه را «ميتزي آديزي» به معني «زودخانه سنگهاي زرد» مي ناميدند.

يلواستون پس از چند سفر اكتشافي در قرن نوزدهم و انتشار عكسها و گزارشهايي درباره زيباييهاي طبيعي و غناي جانوري منطقه ، در يك مارس  1872 از سوي اوليس گرنت ، رئيس جمهور وقت آمريكا پارك ملي خوانده شد. تا سال 1916 ادازه كنترل پارك يلواستون به عهده ارتش آمريكا بود، اما از آن پس رنجرها و محافظان غيرنظامي كنترل و حفاظت اين پارك را بر عهده گرفتند.

 پارك ملي يلواستون بر فراز فلاتي مرتفع واقع شده است كه به طور متوسط  2400 متر از سطح دريا ارتفاع دارد و تقريبا از همه طرف با سلسلسه جبال راكي احاطه شده است. 

 از مهمترين شاخصههاي جغرافيايي فلات يلواستون ، دهانه آتشفشاني آن است كه 60 كيلومتر طول و 50 كيلومتر عرض دارد و درياچه يلواستون را كه مرتفعترين درياچه آمريكاي شمالي است در خود جاي داده است.  

 

 

 

 

زمستان:

یلو استون در زمستان یک تکه  یخ می شود ، خانه ای محصور در عمق برف برای بیش از 6 ماه در سرمای طاقت فرسای زمستان.  یلواستون یکی از برف خیز ترین نقاط در آمریکا است که این امر آن را تبدیل به سرزمین عجایب کرده است.

 

 

تابستان:
حالا، در اطراف زمین های کم ارتفاع تر، گله هایی از گوزن های شمالی، بزهای کوهی و گاومیش های آمریکایی که به سرزمین های دیگری برای تامین غذا در زمستان رفته بودند به سوی علفزار های غنی آمریکا بر می گردند.درست در قلب یلو استون!!

فقط در طی چند هفته، آن  سرمای بسیار شدید به دسته گل هایی (فضای پر گلی) برای حیوانات تازه به دنیا آمده تغییر شکل می دهند.

تهیه شده توسط: حانیه حکیمیان

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

 

پارک ملی خارتوران 

 

 

منطقه حفاظت شده خارتوران

منطقه خارتوران در منتهي اليه شرق استان سمنان ود ر250 كيلومتر ي جنوب شرق شهرستان شاهرود در مجاورت استان خراسان واقع شده است. روستاي رضا آباد با جمعيتي بالغ بر 63 خانوار و 320 نفر ( سال 1377) در اين منطقه ودر مجاورت تپه هاي ماسه اي قرار دارد و توسط دو جاده خاكي به طول 35و50 كيلومتر به احمداباد در جنوب ومزينان در شمال ارتباط دارد .
 پوشش گياهي اين منطقه و تپه هاي ماسه اي حاشيه ان بعلت چراي بي رويه و بوته كني شديد بشدت تخريب شده بطوريكه حدود 850 هكتار از تپه هاي ماسه اي اطراف روستا كاملاً بدون پوشش گياهي گرديده است و به صورت تپه هاي ماسه اي فعال روستا را تهديد مي نمايد ، اين مسائل و مشكلات ديگر نياز به انجام عمليات تثبيت شن را درمنطقه ضرور ي مي نمايد.

منطقه خارتوران شاهرود با يك ميليون و ‪ ۴۰۰هزار هكتار وسعت بزرگترين ذخيره‌گاه زيست كره كشور است و گونه‌هاي نادر جانوري و گياهي را در خود جاي داده است.

تهیه شده توسط: حانیه حکیمیان

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

خودروهای هیبریدی

خودروی هیبریدی چیست و چرا این نام را بر ان نهاده اند؟خودروهای هیبریدی چگونه کار می کنند؟ چرا 20 تا 30 مایل در هر گالون نسبت به خودروهای بنزینی بیشتر می روند؟ و نیز چرا آلودگی کمتری نسبت به خودروهای بنزینی یا دیزلی دارند؟

تمامی وسایل نقلیه ای که  از ادغام  دو و یا چند پیشرانه انتقال نیرو که بطور مستقیم یا غیر مستقیم به سیستم انتقال قدرت وابسته هستند را ماشین های هیبیریدی گوییم .

 

سیستم انتقال قدرت  
دو سیستم پیشرانه در خودروهای هیبریدی را می توان با هم به رو شهای مختلفی ترکیب کرد از جمله : سری و موازی. در هیبرید موازی باک بنزین سوخت را به موتور بنزینی می رساند و باتری ها نیز الکتریسیته را به موتور الکتریکی می رساند و هر دو موتور بنزینی و الکتریکی  هم زمان و تواما به سیستم انتقال قدرت متصل می شوند و این قدرت به چرخها می رسد. در مقابل هیبریدهای موازی , هیبریدهای سری قرار دارند. در این نوع هیبریدها موتور بنزینی ژنراتور را به حرکت در می اورد و ژنراتور می تواند باتری ها را شارژ کند یا به موتور الکتریکی قدرت بدهد که این موتور نیز به سیستم انتقال قدرت متصل است.بنابراین موتور بنزینی در هیبریدهای سری هرگز به طور مستقیم به سیستم انتقال  قدرت نیرو نمی دهد.
عملکرد خودروی هیبریدی
 موتور بنزینی در خودروی هیبریدی معمولا کوچکتر از یک خودروی معمولی است و از این رو بهره وری بیشتری دارد.بیشتر خودروها برای تولید نیروی کافی برای ایجاد شتاب سریع نیاز به یک موتور نسبتا بزرگ دارند.در موتورهای کوچک بهره وری و کارایی میتواند توسط کوچک کردن، سبک کردن قطعات ونیز با کاهش تعداد سیلندرها  بهبود پیدا کند.چندین دلیل مبنی بر اینکه چرا موتورهای کوچکتر کارایی بالاتر و بهره وری بیشتری نسبت به موتورهای بزرگتر دارند وجود دارد.
 یک خودروی هیبریدی میتواند:
انرژی را بازیابی ودر باتری ذخیره نماید. هنگامیکه شما پدال ترمز را فشار می دهید, شما در حال تلف  کردن انرژی در خودرو هستید.هر چه خودرو سریعتر رود انرژی جنبشی بیشتری دارد.ترمز کردن این انرژی را هدر می دهد و به شکل گرما در می آورد.در خودروهای هیبریدی می توان مقداری از این انرژی را بازگرداند و در باتری برای استفاده مجدد ذخیره کرد.

 مزایای خودروی هیبرید
شما ممکن است تعجب کنید که چرا اشخاص به این سیستم پیچیده  علاقه دارند علیرغم  اینکه  بیشتر مردم  با خودروهای بنزینی خیلی راحت هستند.دلیل این علاقه دو چیز است اول، کاهش الایندگی و دوم ، بهبود بهره وری و کارایی .اجازه دهید مثالی از استانداردهای آلودگی کالیفرنیا بزنیم.که تعیین می کند چه مقدار از هر نوع  الودگی در یک خودرو می تواند وجود داشته باشد.این مقدار معمولابر حسب گرم بر مایل  (mi/g) بیان می شود.برای مثال این استاندارد بیان می کند که مقدار مونو اکسید کربن  در هر مایل نباید از 4.3 گرم بیشتر باشد.

براساس طرح بومي‌سازي خودروي هيبريدي،
قرارداد توليد سمند هيبريدي امضا شد

 

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از اداره امور رسانه‌هاي ايران‌خودرو، اين تفاهم‌نامه در راستاي توسعه و بومي‌سازي خودروهاي هيبريدي و تجاري‌سازي آن و امكان‌سنجي توليد انبوه خودروي سمند هيبريدي است كه در حاشيه مراسم اختتاميه نخستين نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشي و فناوري بخش صنعت و معدن منعقد شد.

علي‌اكبر محرابيان وزير صنايع و معادن در مراسم اختتاميه نمايشگاه مذكور گفت: موازي‌كاري دستگاه‌هاي مختلف در بخش نوآوري صنايع باعث بروز مشكلاتي در اتلاف هزينه و زمان مي‌شود.

وي افزود: در زمان حاضر عمده رشد اقتصادي كشور مربوط به بخش صنعت و معدن است.

محرابيان با اشاره به اينكه براي رشد و پيشرفت تنها نبايد بر روي چند صنعت پايه تمركز كرد، اظهار داشت: بايد تمام انرژي و فعاليت خود را برروي نوآوري و فن‌آوري در بخش صنعت و معدن متمركز تا بتوان خلا موجود در اقتصاد كشور را از بين ببرد.

پروکسیما اتومبیل / موتورسیکلت هیبریدی

 

پروکسيما یا پروسیما (PROXIMA) نام خودرويي است که آنرا در دسته: اتومبيل / موتورسيکلت قرار دادند. اين خودروي هیبریدی دونفره به شکلي طراحي شده که از روبرو مانند يک اتومبيل و از عقب مانند يک موتورسیکلت ديده شود.

طراحي شده توسط: استوديو طراحي آلوينو (Alvino design studio) از ايتاليا 

تهیه شده توسط: مصطفی بیگلر فدافن

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

سرو ابرکوه

 

سرو کهنسال ابرکوه به گفته مورخین و معمرینی همچون الکساندروف روسی بزرگترین و پیرترین موجود زنده دنیاست و همین امر باعث شده این سرو کهنسال که حتی عمری 8000 ساله نیز برایش در نظر گرفته شده شهرت جهانی پیدا کند، این در حالی است که این کهن سرو جهانی به عنوان اولین میراث طبیعی ایران نیز به ثبت رسیده ، به طوری که چند ماهی است پرونده پیر درخت ایران برای ثبت در اثار جهانی
به یونسکو نیزارسال شده است، ازهمین روهرساله شاهد بازدیدکنندگان زیادی از سراسر ایران وحتی جهان که برای دیدن این میراث طبیعی به شهر ابرکوه سفر میکنند هستیم.

تهیه شده توسط: فریده ذاکرالحسینی

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

تنگ صیاد

 

 

تنگ صیاد در موقعیت جغرافیائی ۵۰ درجه و ۵۹ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۹ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه و ۳ دقیقه تا ۳۲ درجه و ۱۷ دقیقه عرض شمالی واقع شده‌است. از نظر آب‌و‌هوایی به سه اقلیم‌ ِ خشک و سرد، نیمه خشک و سرد، و نیمه‌مرطوب و سرد تقسیم می‌شود. قله جیلون در جنوب غربی سفیددشت با ۳ هزار و ۱۴۱ متر ارتفاع از سطح دریا، بلندترین نقطه این منطقه است.

 که تنگه ی اصلی آن در روستای دستگرد امامزاده واقع شده است و نسب آن به هر منطقه ی دیگر خلاف واقعیت است.این منطقه در بخش شرقی شهرستان شهرکرد و بخش غربی شهرستان بروجن در استان چهار محال و بختیاری است. این منطقه دارای مساحتی به وسعت حدود ۲۷ هزار هکتار می‌باشد که حدود ۲۱۶۰۰ هکتار آن منطقهٔ حفاظت‌شده و ۵۴۰۰ هکتار آن پارک ملی است. تنگ صیاد بواسطه دارا بودن تعداد زیادی تپه ماهور زیستگاه مناسبی برای گونه قوچ و میش وحشی است. کوهستان‌های جنوبی منطقه دارای صخره‌های صعب‌العبور است که زیستگاه پلنگ و کل و بز با جمعیتی قابل توجه است. از دیگر جانوران منطقه می‌توان گرگ، روباه، شغال، کفتار و پرندگانی همچون کبک دری، کبک چیل، تیهو و عقاب را نام برد. نزدیکترین روستا به منطقه تنگ صیاد دستگرد امامزاده است.
پوشش گياهي: انواع گندميان ,‌ گون,‌ دم اسبيان ,‌كنگر ,‌ريواس, آويشن ,‌بابونه ,‌ شاه تره ,‌بارهنگ,‌ رازيانه,خاكشير, كاسني, شيرين بيان ,‌ بادام كوهي , مو وحشي,‌ انجير وآلبالوي كوهي .
پستانداران : كل و بز , قوچ و ميش ,‌ ‌پلنگ ,‌ كفتار ,‌روباه ,‌ شغال ,‌ گرگ ,‌ گربه وحشي .
پرندگان : كبك دري ,‌كبك,‌ تيهو,‌ باقرقره ,‌ عقاب , قرقي,‌ سارگپه ,‌ دال,‌ شاهين .
خزندگان : انواع مارها و ‌لاك پشت

تهیه شده توسط: حانیه حکیمیان

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

جنگل ابر شاهرود، رؤيايي دست يافتني

 

 

 

از شاهرود، نگين چهارفصل استان سمنان؛ استاني كه خود بيشترين، پرجاذبه‌ترين و متنوّع‌ترين اندوخته‌گاه‌هاي زيست‌ سپهر ايران را در خود جاي داده است، اگر فقط 50 كيلومتر ديگر به سمت شمال شرق حركت كني، پس از عبور از آرامگاه بايزيد بسطامي و شيخ خرقان، ناگهان احساس خواهي كرد كه سوار بر لوبياي سحرآميز آسمان را شكافته‌اي و بر روي فرش پنبه‌اي سفيد‌رنگي قرار داري كه تاكنون نه نظيرش را ديده‌اي و نه گمان مي‌كردي چنين چشم‌انداز بديعي را مي‌تواني در ايران، سرزميني كه با كويرهايش شهرت جهاني يافته، ببيني!

تهیه شده توسط: هدی خوش ظاهر

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

پروفسور پاپلی یزدی: ملت ایران واضعان این قانون را هرگز نخواهد بخشید!

استاد بازنشسته دانشگاه تربيت مدرس تهران و جغرافيدان سرشناس کشور با انتشار نامه سرگشاده‌اي خطاب به وزير نيرو و نمايندگان مجلس، نسبت به عواقب زيست محيطي ناشي از تصويب قانون جديد مجلس شوراي اسلامي درباره چاه‎هاي غيرمجاز هشدار داد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) - منطقه خراسان، پروفسور محمد حسين پاپلي يزدي در اين نامه از وزير نيرو خواسته است با جلب افکار عمومي مانع تصويب اين قانون توسط شوراي نگهبان شود.

مديرعامل اتحاديه تعاوني آب بران خراسان بزرگ قانون مجلس را دوپهلو، غير کارشناسانه و مغاير با قانون اساسي، قانون نظم و انضباط امور خداوندي و الگوي مصرف صحيح دانسته و گفته است: ملت ايران هرگز واضعان اين قانون را نخواهند بخشيد.

وي همچنين خطاب به نمايندگان مجلس مي‌افزايد: کارتان در مورد اين قانون اشتباه محض است.

وي ادامه مي‎دهد: وقتي ملت آگاه شود که شما به حمايت متخلفان زيست محيطي قانوني وضع کرده‌ايد، به تمام کساني که به اين قانون راي داده‌اند، راي نخواهند داد.

به گفته پروفسور پاپلي يزدي تصويب اين قانون به معناي آن است که مالکان چاه‌هاي غير مجاز که باعث نابودي سفره‌هاي آب زيرزميني شده‌اند بتوانند کار غيرقانوني خود را قانوني کنند.

متن كامل اين نامه به شرح زير است:

مجلسيان محترم خانه‌اتان آباد؛

در ظرف 15 سال گذشته در روزنامه‌هاي کشور ده‌ها مقاله درباره برداشت بي‌رويه آب از دشت‌هاي ممنوعه و افت سطح دشت‌ها و فاجعه‌اي که بار مي‌آورد، چاپ شده است.

صدها عکس از شکاف‌هاي زمين و چاک چاک شدن دشت‌ها، بالا افتادن موتورهاي آب، چاله شدن زمين، فرسايش زمين و ترک‌هاي ايجاد شده در ساختمان‌ها در نتيجه برداشت بي رويه آب از سفره زيرزميني، چاپ شده است. در اين 15 سال صدها گزارش تلويزيوني در اين باره پخش شده است. کارشناسان آب‌هاي زير زميني کشور و محيط زيست برداشت بي‌رويه آب را فاجعه اعلام کرده‌اند. با پول دولت شرکت‌هاي مهندسين مشاور آب کشور صدها طرح در اين باره اجرا کرده‌اند و در همه آن‌ها وقوع دردناک فاجعه‌اي که مملکت را با بي آبي روبه‌رو مي‌کند، بر ملا ساخته‌اند.

سازمان يونسکو ، افت سفره آب‌هاي زيرزميني را در برخي دشت‌ها خطري براي تمدن و فرهنگ دانسته است و در مديريت جامع منابع آب برخي از دشت‌ها از جمله دشت مشهد مشارکت دارد.

افت آب‌هاي زيرزميني در دشت‌هاي شرق کشور بخش مهمي از شهرهاي مرزي را از نظر آب شرب وابسته به افغانستان کرده است. امروز بدون آب هيرمند و هريررود شهرهايي مثل زاهدان و مشهد با مشکلات جدي روبه‌رو هستند.

صدها مدير و کارشناس وزارت نيرو در حد سکته در مقابل متخلفان ايستاده‌اند، زندگي خود و خانه خود را در راه پاسداري از منابع آبي کشور باخته‎اند و قانون کشور به شدت هر چه بيشتر از سفره آب‎هاي زميني حمايت مي‌کرده است.

هزاران کشاورز با فرهنگ وطن دوست با شرف خود پاسدار منابع آبي کشور بوده و سعي کرده‌اند از سفره آب زير زميني کشور پاسداري کنند.

هزاران خلافکار و متجاوز به قانون و انفال و حق و حقوق ملت که چاه غيرمجاز حفر کرده‌اند، از طريق دادگاه‌هاي ذيصلاح محکوم شده‌اند. صدها استاد دانشگاه در سر کلاس‌هاي درس به دانشجويان خود مساله افت آب‎هاي زير زميني و خطرات ناشي از آن را درس داده‌اند.

در اين شرايط يک مرتبه مجلس محترم شوراي اسلامي قانوني چند پهلو را تصويب مي‎کند که مالکان چاه‌هاي غير مجاز که قبل از سال 1384 تخلف کرده‌اند و بدون مجوز آب از سفره‌هاي زير زميني برداشت کرده‌اند بتوانند کار غير قانوني خود را قانوني کنند.

نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي مي‌دانند که حتي يک متخصص آب زير زميني نه در کشور و نه در سطح جهان پيدا نخواهند کرد که اين قانون را تاييد کند.

حتي يک استاد و يا دانشجوي رشته‌هاي آب و هيدرولوژي و ژئوهيدرولوژي را در کشور در سطح بين‌المللي پيدا نخواهيد کرد که اين قانون غيرعلمي را بپذيرد.

حتي يک کارشناس محيط زيست را پيدا نخواهيد کرد که اين قانون را تاييد کند. حتي يک کارشناس زمين شناسي و خاک شناسي را پيدا نخواهيد کرد که با روش علمي اين قانون را معني کند.

اين قانون دو پهلو مجلس مغاير با قانون اساسي است، مغاير با قانون نظم و انضباط امورخداوندي است. اين قانون مغاير با الگوي مصرف است.

دانشگاهيان و متخصصان باور نمي‌کردند که همچون قانوني از مجلس تصويب شود.

اين قانون يعني آهاي مردم برويد خلاف کنيد و منافع ملت و ملي و سرزميني را بچاپيد، يک روزي کارتان را قانوني مي‌کنيم. يعني هيچ کسي از خلاف کاري نترسد. اگر آب بي رويه در دشت ممنوعه برداشتيد و اگر از منابع طبيعي کشور سوء استفاده کرديد، اشکال ندارد؛ چند صباحي جريمه مي‌شويد بعد کارتان قانوني مي‌شود. فردا هم به جنگل‌ها و حيات وحش و آسمان و زمين هم دست اندازي خواهند کرد و يک روزي کارشان قانوني خواهد شد.

مملکت داراي مرزهاي متعددي است. مرز هوايي، مرز دريايي، مرز زميني و امروز مرزهاي جديدي دارد مانند مرز امواج پيدا مي‌شود و يکي از مرزها مرز زير زميني است. آن‌ها که با چاه غير مجاز در دشت ممنوعه آب بر داشته‌اند، متجاوز به يکي از مرزهاي مهم اين مملکت يعني مرز زيرزميني هستند. تمام مرزبانان کشور، آن‌ها که به اين کشور اسلامي عشق مي‌ورزند، آن‌ها که براي حفظ دين و ايمانشان و سرزمين شان و حفظ مرزهاي آن پاسداري کردند، از شما گله‌مند خواهند شد و با قانون ضد مرزي‌تان مخالفت خواهند کرد.

من يک استاد بازنشسته‌ام، فرياد مي‌زنم آهاي مجلسيان کارتان در مورد اين قانون اشتباه محض است و ملت ايران شما را نخواهد بخشيد. شما کار غيرکارشناسي انجام داده‌ايد، شما اگر فکر مي‌کنيد در گوشه‌اي عده‌اي را راضي مي‌کنيد تا به شما راي بدهند، بايد بدانيد کشاورزان متخلف که از چاه‌هاي غيرمجاز در دشت‌هاي ممنوعه آب برمي‌داشته‌اند، راي چنداني ندارند. وقتي ملت آگاه شود که شما به حمايت متخلفين زيست محيطي قانوني وضع کرده‎‌ايد به تمام کساني که به اين قانون راي داده‌اند، راي نخواهد داد. آن 64 نفري که پيش‌نويس اين قانون را نوشته‌اند بدانند که مردم به آن‌ها راي نخواهند داد.

من بيش از 10 سال قبل در تعريف جهان سوم گفتم و نوشتم و چاپ کردم که"جهان سوم جايي است که هر کس بخواهد مملکتش آباد شود خانه‌اش خراب مي‌شود و هر که بخواهد خانه‌اش آباد شود بايد در تخريب مملکتش شريک باشد" ...

مجلسيان، خانه‌اتان آباد که در آبادي آن کوشا هستيد.

و بايد منتظر چه باشيم؟

انتظار هست که شوراي محترم نگهبان با دقت نظري که دارند اين قانون ضد قانون اساسي و ضد منافع ملي را تصويب نكرده و قاطعانه از آن جلوگيري کنند.

منبع خبر: ایسنا- منطقه خراسان رضوی

تهیه شده توسط: حسن پورسلیمانی

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

مجلس مرگ دشت ها را هم قانونی کرد!

در پانزدهمین روز بهار 150 نماینده مجلس شورای اسلامی ایران طرحی را به تصویب رساندند که طبق آن تمام چاه هایی که پیش از سال 84 در کشور حفر شده اند مجاز شمرده شده و می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

بر اساس این مصوبه مالکان چاه های غیرمجاز که قبل از سال 84 تخلف کرده و بدون مجوز آب برداشت کرده اند می توانند کار غیرقانونی خود را قانونی کنند!

 

90 درصد اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی مربوط به چاه های مجازی است که بیشتر از حقشان از سفره آب زیرزمینی برداشت می کنند. این مصوبه اگر به بهانه افزایش کنترل و نظارت بر چاه های غیرمجاز هم باشد در کنار آن آمار 90 درصدی اضافه برداشت از چاه های مجاز بدجوری مضحک به نظر می رسد. چند درصد از آن 4 هزار چاه مجاز  در استان را توانسته اند کنترل کنند که به آمار قاتلان قانونی دشت ها می افزایند؟!

 

این مصوبه پوزخندی است به دردهای تمام دشت های رنجور ایران. همه آن 212 دشتی که با اضافه برداشت آب از سفره آب زیرزمینی، با بحران فرونشست، با خطر شوری و با نابودی همیشگی سفره آب زیرزمینی مواجه اند و فاصله شان با مرگ چندان زیاد نیست.

 

به قول پروفسور محمدحسین پاپلی یزدی عزیز:

"جهان سوم جایی است که هر کس بخواهد مملکتش آباد شود خانه اش خراب می وشد و هر کس بخواهد خانه اش آباد باشد باید در تخریب مملکتش شریک باشد....مجلسیان خانه تان آباد که  در آبادی آن کوشا هستید..."

 

پی نوشت های غم انگیز, این یادداشت:

 هر حلقه چاه کشاورزي به طور ميانگين در سال مي تواند 4080 ساعت آب برداشت کند؛ چاه هاي مجاز7250 ساعت يعني تقريبا 3 هزار ساعت بيشتر از حد مجاز آب برداشت مي کنند.

60 درصد دشت هاي کشور در رده بحراني و فوق بحراني قرار دارند.

 تعداد چاه‌هاي حفر شده در خراسان رضوي بيش از 6 هزار حلقه است که 2 هزار و 318 حلقه از اين تعداد غير مجاز است.  

متن نامه پروفسور پاپلی یزدی به شواری نگهبان و وزیر نیرو را بخوانید: ملت ایران واضعان این قانون را هرگز نخواهد بخشید!

منبع: معجزه ای به نام زمین!

تهیه شده توسط: حسن پورسلیمانی

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن

 

گاز طبيعي؛ راهي براي هوايی پاك

-          ‍‍CNGمخفف عبارات لاتين (COMPRESSED NATURAL GAS) مي‌باشد در ترجمه فارسي به آن گاز طبيعي فشرده شده مي‌گويند: گاز طبيعي همان گازي است كه در منازل، نيروگاهها، صنايع ذوب فلز و غيره به صورت خطوط لوله‌كشي در حال مصرف مي‌باشد

-           

تاریخچه استفاده از سوخت گاز طبیعی فشرده در ایران به سال 1356 برميگردد كه در آن سال 1000 دستگاه تاکسی پیکان در شهر شیراز به این نوع سوخت مجهزشده و دو جايگاه سوختگيري نيزساخته شدند. یک سال بعد درشهر مشهد 600 دستگاه تاكسي به اين سوخت مجهز شده و يك جايگاه سوختگیری نیز افتتاح گرديد.پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1370 شرکت واحد موتور وابسته شركت اتوبوسرانی تهران تعدادی از اتوبوس های خود را به این نوع سوخت مجهز گرداند و سپس در سال 1378 همزمان با تغییر الگوی سوخت کشور توسط دولت در جهت استفاده از گاز طبیعی فشرده به عنوان مناسبترین سوخت جایگزین بنزین ، استفاده از این سوخت مورد توجه قرارگرفت.و قراردادهای متعددی در زمینه تبدیل سوخت خودروهای کشور و احداث جایگاه های سوخت رساني انجام گرفت.

بر اساس آمار رسمی ارائه شده تا آخر سال 2005، بیش از 2749 میلیارد متر مكعب گاز در كل دنیا مصرف شد كه از این رقم 5/633 میلیارد متر مكعب آن مربوط به آمریكا و 1/405 میلیارد متر مكعب آن متعلق به روسیه بوده استانگلستان، كانادا و ایران نیز به ترتیب با 6/94 میلیارد متر مكعب، 4/91 میلیارد متر مكعب و 5/88 میلیارد متر مكعب در جایگاه‌های سوم تا پنجم قرار داشتند

تركيبات CNG

CNG داراي تركيبات گاز طبيعي مي‌باشد كه 91/86 تا 05/92 درصد آن متان (CH4), 64/4 تا 80/9 درصد آن اتان (CH6) 075 /0 تا 997/0 درصد آن پروپان ,(C3H8) 02/0 تا 001/0 درصد آن بوتان (C4H10) ,012/0 تا 001/0 درصد آن پنتان (C5H12) مي‌باشد.

CNG به خاطر همين تركيبات در عمل سوختن كاملاً‌ مي‌سوزد و از خود آلودگي كمي باقي مي‌گذارد. مواد حاصل از سوختن آن شامل كمي منواكسيد كربن (CO) و مابقي آن آب (H2O) مي‌باشد درصد منواكسيد كربن (CO) خروجي از اگزوز 1% سوخت بنزيني مي‌باشد.

با گازسوز کردن خودروهای شهرداری، می توان سالانه ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال از خسارت های آلودگی هوا کاست.

منبع :  . سايت سازمان بهينه سازي مصرف سوخت و انرژي "پرسش و پاسخ"
2006، شبكه تحليلگران تكنولوژي ايران

 

 تهیه شده توسط: مصطفی بیگلر فدافن

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

پارک ملی وپناهگاه حیات وحش بختگان ( فاجعه زیست محیطی در راه است )

پارك ملی بختگان با مساحتی بالغ بر 160000 هكتار اولین بار در سال 1346 با عناوین منطقه شكارممنوع تحت حفاظت قرارگرفت.

درحال حاضر بخشی از محدوده امن این منطقه طی مصوبه شماره 142 مورخ 1374/7/6 شورای عالی حفاظت محیط زیست با عنوان پارك ملی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است . علاوه بر آن این منطقه بعنوان تالاب بین المللی نیز به مجامع      بین المللی معرفی گردیده است .

 

پارک ملی وپناهگاه حیات وحش بختگان با وسعت هر یک به ترتیب117047هکتار و242223هکتار در70کیلومتری غرب نی ریز فارس واقع شده.در سال1374بخشی از آن شامل مجموعه ی دریاچه های بختگان -طشتک وتالاب های موجود در ورودی زهکش ها به انضمام ارتفاعات شمال دریاچه ی بختکان به عنوان پارک ملی تعیین شد.تالاب های طشتک و بختگان نقش مهمی در بقاء تنوع ژنتیکی و اکولوژی کشور ایفا می کنند و به همین دلیل این دو تالاب در فهرست تالاب های بین المللی کشور قرار گرفته اند.

 

به طور کلی مجموعه بختگان (پناهگاه حیات وحش و پارک ملی) را می‌توان به سه بخش اصلی تقسیم کرد:


1. دریاچه‌ها و تالاب‌ها
2. مناطق دشتی و کوهستانی واقع در بین دریاچه‌های بختگان و طشک و اراضی مجاور آن
3. مناطق کوهستانی واقع در جنوب دریاچه بختگان
     مجموعه این سه بخش ساختار کلی سیمای محیط طبیعی منطقه را به تصویر می‌کشند.

منشا آب دریاچه

رودخانه ی کوچک «سیوند» در دره ای به نام «سیوند» یا («تنگه بلاغی») جریان دارد. «سیوند» نام روستایی بزرگ و خوش‌آب و هوا در مسیر راه شیراز به اصفهان (در میانه راه تخت جمشید به پاسارگاد) می‌باشد. سیلاب رود «سیوند» در انتهای مسیر خود به رود «كُر» پیوسته و از آن جا به دریاچه «بختگان» می ریزد. 

 

کاهش میزان آب ورودی

هم اکنون میزان ورودی آب رودخانه كُر به دریاچه بختگان بسیار اندك و حتی گاهی به صفر می‌رسد (مقداری از آب كُر در گذشته به دلیل ساختن سد «درود زن» كم شده است)، در نتیجه ورودی آب دریاچه تنها محدود به سیلاب‌های منطقه (آباده طشک،شهرستان بختگان، خیر، نی ریز ، خرامه و ارسنجان) می باشد.

 

اثرات زیست‌محیطی

به دنبال این رویداد، پیوستگی میان دو دریاچه طشك و بختگان برای همیشه از یبن خواهد رفته و نتیجه آن خشك شدن دریاچه بختگان خواهد بود. اندكی پس از آن دریاچه طشك هم به خاموشی فرو خواهد رفت؛ چرا كه هم اكنون شوری دریاچه طشك به ۱۲۰۰ واحد رسیده است كه حدود ۴ برابر سال‌های پرآب گذشته می‌باشد.

مساحت منطقه

         مساحت منطقه‌ی پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان ۳۵۷۶۰۵ هکتار است  که ۱۲۵ هزار هکتار  (۳۵ درصد) از آن را آب و ۲۳۲۶۰۵ هکتار آن خشکی است. 

 

ارتفاع

        دامنه‌ی تغییرات ارتفاعی این عرصه نیز بین ۱۶۰۰ تا ۲۹۰۰ متر از سطح دریا متغیر است.

نوع آب و هوا

        دامنه ارتفاعی یكهزار و 560 تا دو هزار و 960 متر بارندگی و دمای متوسط سالانه 230 میلی‌متر و 15 درجه سانتیگراد، منطقه را دارای اقلیم خشك بیابانی معتدل كرده است.

جانوران

  •    این پناهگاه با  323  گونه جانوری از تنوع زیستی جانوری بالایی برخوردار است.
  •    از جاذبه های  جانوری  این منطقه  می توان به قوچ ومیش، کل ، پازن ، بز، کارکال ، گربه جنگلی و شنی و پلنگ را نام برد .

E      تا دهه های اخیر آهو نیز در این منطقه می زیسته است.

پرندگان :

      فلامینگو، ‌پلیكان ، انواع غازها، مرغابیها ،‌ حواصیلها، كشیمها ، ‌كاكایی ها، پرستوهای دریایی، ماهی خورك، انواع گنجشكسانان ، عقابها، ‌سنقرها ،هوبره ، بلدرچین ، ‌درنا، لك لك،‌ ‌ كبك,‌چلچله ، داركوب پری شاهرخ ،‌ دال ،‌ بحری ، بالابان ، ‌شاهین ، لیل و‌دلیجه ،اردک مرمری، اردک سرسفید ، پلیکان سفید، اردک بلوطی ، کرکس ، بوتیمار ، چنگر، انواع کوکرها، کبک ، هدهد، بوتیمارکوچک ، حواصیل زرد، جغد کوچک.

پوشش گیاهی

   انواع گیاهان  شورپسند  گز و ‌نی

    گیاهان آبزی غوطه ور متنوعی نظیر جلبک ها و دیاتومه ها با تراکم بالایی در دریاچه می رویند.

     در بخش خشکی گونه های بنه، کیکم ، گز ، اقاقیا ، جگن، نی ،درمنه ، گون ،قیچ ، خارکو ، ارس، تنگس ، ‌بادام كوهی ،‌ آویشن ،‌ كاكوتی ، باریجه، پسته وحشی، بادامک، انجیر ، ارژن ، لویی و... مستقر هستند.

چشم اندازهای بدیع و دیدنی:

        پرتگاه ها- صخره ها- دره های عمیق- طلوع و غروب خورشید در بختگان- ارتفاعات تنگ گور-ارتفاعات هلباغو ودروازه چشمه ترخون- چشمه آب گرم و... از چشم اندازهای طبیعی و بکر این منطقه می باشند.

موقعیت جغرافیائی :

  •      این اثر با 3232375  تا 3303164 عرض جغرافیایی و 715387  تا  809288 طول جغرافیایی در زون 39 در شمال شهر استهبان و در شرق استان فارس واقع گردیده است.
  •     موقعیت جغرافیایی این زیستگاه بین ۵۳ درجه و ۱۴ دقیقه تا ۵۴ درجه و ۱۱ دقیقه طول شرقی و ۲۹ درجه و ۱۱ دقیقه تا ۲۹ درجه و ۵۰ دقیقه عرض شمالی است و همان طور که اشاره شد، از نقطه نظر تقسیمات سیاسی کشور در محدوده شرقی استان فارس و در غرب نی ریز قرار دارد.

   دریاچه‌ی بختگان به دلیل برخورداری از 3 ویژگی ارزشمند، یکی از 105 منطقه‌ی مهم زیست پرندگان در کشور هم محسوب می‌شود.

 این ویژگی‌ها عبارتند از:

  1. به طور منظم تعداد قابل توجهی از گونه‌های در خطر تهدید جهانی را نگهداری می‌کند.
  2. به طور منظم یک درصد از گونه‌های منطقه‌ جغرافیای زیستی یا مسیر مهاجرت یا جمعیت خاورمیانه (تنها پرندگان آبزی و دریایی) را نگه می‌دارد .
  3.  به طور منظم 20 هزار (و یا بیشتر) از پرندگان آبزی را نگه می‌دارد.

 

عوامل تهدید کننده:

  •  جلوگیری از ورود آب از بالا دست به منطقه؛
  •  وجود مستثنیات و تغییر کاربری اراضی؛
  •  وجود معادن و همچنین شکار و صید غیر مجاز نام برد.

 

از سال 1378 تا کنون 3 دلیل بزرگ برای خشک شدن دریاچه شناخته شده است:

1.      کم بود بارش.

2.      بهره گیری بی رویه ی کشاورزان کناره ی رودهایی که به دریاچه می ریزند.

3.      آب گیری سد سیوند که نه تنها میراث گران سنگ فرهنگی پاسارگاد و پیرامون را آسیب رساند و بخشی از آن را زیر آب کشاند  که بزرگ ترین دلیل  این فاجعه ی   زیست محیطی ( خشکی بختگان و مرگ 9000 فلامینگو تاکنون) نیز است.

   راه کارها:

1-    زدن چاه های آب کشاورزی برای بهره گیری کشاورزان کناره ی رود ها و ساخت و بهره گیری از سامانه های کارآمد و برابر با اصول زیست محیطی تا در بهره گیری از این  چاه ها نیز به مشکل کم آبی و خشکی بر نخوریم.

2-     بستن نهرها و جوی های بزرگی که از رودها برای کشاورزی گرفته شده است.

3-     آب گیری فصلی سد سیوند.

 

پروفسور لوفلر اتریشی: « بختگان نظیری در بین دریاچه‌های جهان ندارد» .

     آیا مرگ این تالاب در اثر حفر کانال‌های زهکش و به بهانه‌ی توسعه‌ی کشاورزی، نقض آشکار اصل پنجاهم قانون اساسی نیست و آیا حیات اجتماعی روبه رشد مردمان ساکن در شرق استان فارس را به مخاطره نیانداخته است؟

 

 تهیه شده توسط: مصطفی بیگلر فدافن

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۲۶ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن

 

بزرگترین آینه طبیعی جهان

 

 de Uyuni Salar

 بزرگترین پهنه نمکی در جهان است که در حدود 10582 کیلومتر مربع وسعت دارد. این پدیده در Potosí و  Oruro در جنوب غربی بولیوی  نزدیک قله  Andes واقع است. هنگامی که با آب پوشیده می شود، Salar de Uyuni  آسمان آبی را انعکاس می دهد. در فصول خشک ، سرتاسر دریاچه به صورت خشک و پهنه های نمکی می باشدولی در فصول مرطوب ،با یک لایه نازک آب پوشیده می شود که آسمان را به زیبایی انعکاس می دهد.

de Uyuni Salar تخمین زده شده است که در حدود 10 میلیارد تن نمک دارد، در صورتی که کمتر از 25 هزار تن نمک در سال بسیار زیاد است. شما می توانید هر کوه و هر ابری را در آسمان مشاهده کنید ولی نمی توانید بگویید که چقدر از شما فاصله دارند و یا در کجا شروع و کجا به پایان می رسند.

 با توجه به اینکه آن خیلی بزرگ است و سطح بسیار صافی به همراه انعکاس سطحی بالا دارد ، هنگامی که با آب کم عمق پوشانیده می شود و با وجود پستی و بلندی های کم ،  de Uyuni Salar یک موقعیت مطلوب را برای تست و استاندارد کردن وسایل سنجش از دور – نصب شده بر روی ماهواره ها برای مطالعه زمین – فراهم می آورد.

http://www.fogonazos.es/2008

  تهیه شده توسط: حانیه حکیمیان

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۲۶ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
درناي سيبري

 

 

درناي سيبري يكي از صدها گونه در حال انقراض در كشور ماست كه از سال ۱۳۵۶ در طبقه بندي

در رده «به شدت در معرض خطر» قرار گرفت،  و از اين سال تاكنون همچنان جمعيتش در حال كاهش است تا آنجا كه تعدادش از ۱۱ قطعه به ۳ قطعه رسيده است. البته از سال ۸۰ توجهات بين المللي به اين گونه باعث ارايه طرح حفاظت از درناي سيبري شد كه با همين توجهات و حمايت ها يك سال بعد كارش را آغاز كرد.
درناي سيبري پرنده بومي ايران نيست و تنها چند ماه آن هم در فصل سرد زمستان در مناطق محدودي از شمال ايران ميهمان ماست؛ اما حفاظت از گونه ها و تنوع زيستي يك وظيفه جهاني است.  
در سال ۱۳۷۰ در كنوانسيون حفاظت از گونه هاي مهاجر (كنوانسيون بن) يادداشت تفاهمي بين ۹ كشور به امضا رسيد،ولي با توجه به كاهش چشمگير جمعيت جهاني اين پرنده،سازمان حفاظت محيط زيست ملل متحد، يك پروژه اختصاصي را براي كشورهاي روسيه، قزاقستان، ايران و چين ترتيب داد كه قرار شد طي يك برنامه ۶ ساله انجام شود و زيستگاه هايي كه اين پرندگان از آنها استفاده مي كنند مورد حفاظت جدي قرار گيرد. اين پروژه در ايران در حال اجراست.
يكي از اقدامات اساسي پروژه حفاظت از درناي سيبري،كنترل مسيرهاي پروازي اين پرنده طي مهاجرت است. هنگامي كه درنا از ايران خارج مي شود از كشورهاي آذربايجان، قزاقستان و روسيه عبور مي كند و طي مسير مهاجرت چند هزار كيلومتري خود با مشكلات و مخاطرات بسياري مواجه است. البته هريك از اين كشورها در سطح ملي نيز بايد برنامه هايي را براي حفاظت هرچه بهتر از اين گونه تدوين كرده اند و تالاب ها و مناطق زمستان گذراني و عوامل تهديد را مورد شناسايي قرار داده اند.
از جمله اهداف اصلي اين پروژه افزايش اطلاع رساني و ارتقا دانش عمومي در مورد اين پرنده در جهت ارتقا مشاركت مردمي براي حفظ اين گونه باارزش است تا جوامع مختلف حفاظت از اين پرنده را جز وظايف ملي خود بدانند براي نائل آمدن به اين هدف سايت پروژه حفاظت از درناي سيبري براي جلب مشاركت مردمي و اطلاع رساني عمومي ايجاد شده است. 

 

 

 تهیه شده توسط: فریده ذاکر الحسینی

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۲۶ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن

 

سوسن چلچراغ

 

 

 

 نام بومی و ملی : سوسن چلچراغ
از آنجا که شکوفه‌های این گل با رنگ سفید به صورت واژگون باز می شوند نام سوسن چلچراغی به خود گرفته است.انتهای گلبرگ های آن پوشیده از دانه‌های برجسته و پرچم های آن بسیار بلند است.
سوسن چلچراغ به غير از روستاى كوچک داماش در‎ ‎منطقه رودبار در بخش عمارلو و منطقه لنكران ‏جمهورى آذربايجان در هيچ كجاى جهان يافت نشده است؛ پس از معرفى ‏اين گل به دولت ايران در همان زمان از سوى شوراى عالى محيط زيست ‏در زمره آثار زيست محيطى ملى كشور به ثبت رسيد و طى اين سال ها ‏رويشگاه سوسن چلچراغ در روستاى داماش به مساحت ۴ هكتار تحت ‏حفاظت قرار گرفته است.‏‏
زمان ‏رويش اين گل در‎ ‎خردادماه و اوايل تيرماه است كه به صورت گلي با ‏قامت بلند به شكل واژگون شكفته ‎می شودو از همین روی سوسن چلچراغ نام گرفته است. اين گل با‎ ‎رنگی سفيد باز ‏شده و انتهای گلبرگ هاي آن پوشيده از دانه های برجسته و پرچم های‎ آن بسيار بلند است.
سوسن چلچراغ به دليل اين همه زيبايي و ارزش، از سال 1355 رسما‏‎ ‎توسط سازمان حفاظت محيط زيست مورد حفاظت قرار گرفت و در ‏فهرست آثار ملي طبيعي كشور‎ ‎ثبت شده است. با توجه به نادر بودن اين گل ملی ‏ثبت شده در فهرست ميراث طبيعي، سازمان محيط‎ ‎زيست اطراف رویشگاه طبیعی سوسن چلچراغ را محصور نموده و اعلام کرده است که هر گونه بهره برداري از آنجا تنها ‏با مجوز رسمي از‎ ‎دفتر نظارت و بازرسي سازمان محيط زيست كشور ‏ممكن خواهد بود.

 

 

 تهیه شده توسط: فریده ذاکر الحسینی

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۲۶ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن

اصل (۵۰) پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

 

 

 

در جمهوري اسلامي ،حفاظت محيط زيست كه نسل امروز و نسل هاي بعد بايد در آن حيات اجتماعي رو به رشدي داشته باشند، وظيفه عمومي تلقي ميگردد. از اينروفعاليت هاي اقتصادي و غير آن كه با آلودگي محيط زيست يا تخريب غير قابل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است.

نگراني هاي بشر در زمينه محيط زيست در ابعاد ملي، منطقه اي و جهاني هنگامي مشهود گرديد كه با توسعه صنعتي و استفاده از منابع معدود تجديد پذير و غير قابل تجديد كره مسكون رو به فزوني نهاد. توسعه از يك سو با صنعت، تكنولوژي و از سوئي ديگر با تخريب آلودگي هاي محيط زيست ارتباطي ارگانيك دارد. امروزه ديگر حتي از ديدگاه دوستداران و متخصصين محيط زيست نمي توان متوقع بود كه همراه باتوسعه صنعتي كه از ملزومات پيشرفت و رونق اقتصادي بشر است محيط زيست دست نخورده و بكر باقي بماند زيرا كه رشد شديد جمعيت نيازها و ملزوماتي را خواستار است كه از طريق اينگونه فعاليتها پاسخگو مي باشد. مديريت محيط زيست نيز به دنبال چنين امر محالي نيست. ليكن تقليل آلودگي ها و كاهش اثرات تخريبي آن در حدي معقول و در روند توسعه پايدار  (sustainable Development ) همراه با استفاده از تكنولوژي هاي متعادل و منطبق با وضعيت فيزيكي جامعه، همراه براي حفظ و تضمين سلامت، رشد و بقاي حال و آينده موجودات زنده و بستر حياتشان مد نظر بوده است. اين امر مهم از طرق مختلف مديريت صحيح، آموزش و تحقيقات محيط زيست اعمال ارزيابي زيست محيطي (E.I.A ) قبل و بعد از اجراي هرگونه پروژه عمراني (بويژه صنعتي و معدني) تصويب لوايح و قوانين لازم جهت پيشگيري و بالاخره كاربرد وسايل مورد لزوم و نظارت و پايش بموقع و صحيح، ممكن مي گردد. چنانچه همزمان با صنعتي شدن يك جامعه به امر مهمي چون محيط زيست توجه نشود، نه تنها توسعه اقتصادي حاصل نخواهد آمد، بلكه گرفتاري هاي زيادي به بار مي آيد كه گاهي منافع حاصله از يك فعاليت صنعتي براي جامعه را در دراز مدت كلا در راه جبران خسارت وارده از آن صرف خواهد نمود . در حالي كه در بسياري از موارد با كاربرد تكنولوژي سازگار هم محيط زيست محافظت مي گردد و هم با استفاده از پسماندهاي باقيمانده از يك فعاليت صنعتي ديگر، نه تنها از به هدر رفتن منابع طبيعي و انساني تا حدود زيادي جلوگيري مي شودبلكه با حفظ منابع تجديد ناپذير يك كشور به همراه حفاظت محيط زيست به بودجه اقتصادي جامعه نيز كمك شاياني خواهد شد. بدون شك، توسعه وتحولات صنعتي امكانات رفاهي بسياري را در اختيار جوامع انساني قرار داده است. ليكن مشكلات زيست محيطي متفاوتي را نيز به موازات آن ممكن است براي جامعه فراهم آورد. اين مشكلات گاها ناشي از خود تكنولوژي نبوده، بلكه به دنبال عدم توجه به نتايج جانبي و كاربرد نادرست تكنولوژي نبوده بلكه به دنبال عدم توجه به نتايج جانبي و كاربرد نادرست تكنولوژي و بالاخره عدم توجه به مقررات و ضوابط حاكم ايجاد مي شود.

paymanderakhshan.blogfa.com

  تهیه شده توسط: سید محمد صادق جعفری

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۲۶ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
توسعه پایدار

 

 معرفی
توسعه پایدار به معنی رفع نیازهای نسل حاضر بدون به خطر انداختن توانایی نسلهای آینده برای رفع نیازهای خودشان است --  به عبارت دیگر ، کیفیت زندگی بهتر برای همه ، در حال حاضر و برای نسل های آینده. توسعه پایدار دیدی را از پیشرفت که  با اهداف کنونی و بلند مدت، فعالیت های منطقه ای و جهانی و در نظر گرفتن مسائل اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی به عنوان اجزای جدانشدنی و وابسته به هم پیشرفت بشر مرتبط است در اختیار ما می گذارد.
توسعه پایدار  تنها توسط فعالیت های سیاستی اجرا نخواهد شد: باید از طرف جامعه به عنوان یک اصل محوری انتخاب شود که بسیاری از انتخابهای هر شهروند در هر روز را تحت تاثیر قرار می دهد،  به اندازه تصمیمات سیاسی و اقتصادی بزرگی که دارد. این امر مستلزم تغییرات عمیق در تفکر ، در ساختار اقتصادی و اجتماعی و در الگوهای مصرف و تولید می باشد.
چکیده ای از استراتژی اتحادیه اروپا در رابطه با توسعه پایدار در سال 2009 (EU SDS)
در ژولای 2009 کمیسیون بررسی استراتژی اتحادیه اروپا را در رابطه با توسعه پایدار به تصویب رساند. این مصوبه تاکید دارد که در سال های اخیر اتحادیه اروپا توسعه پایدار را طیف گسترده ای از سیاست های خود دخیل کند. به طور خاص ، اتحادیه اروپا پرچمدار مبارزه با تغییر آب و هوا و ارتقاء اقتصاد کم کربن می باشد. در عین حال ، روند ناپایدار در بسیاری از مناطق وجود دارد و تلاشها باید تشدید کرده شوند. بررسی ها با گزارش  دو سالانه Eurostat  در رابطه با توسعه پایدار کامل شد که در سال 2009 به چاپ رسید.
گزارش پیشرفت کار
کمیسیون اروپا  در اکتبر سال 2007 اولین گزارش پیشرفت کار در استراتژی توسعه پایدار را به تصویب رساند (تکمیل شده توسط هیاتی که در رابطه با جزئیات اقدام می کرد). بنا بر این گزارش ، تحولات سیاستی قابل توجهی در برخی از هفت اولویت  کلیدی قرارگرفته در استرتژی توسعه پایدار سال 2006 مورد تجدید نظر قرار گرفته است -- از جمله آب و هوا و انرژی -- اما پیشرفت در سیاست به عمل قابل توجهی  هنوز تبدیل نشده است.
Eurostat  در سال 2007 به چاپ رساند گزارشی بر اساس مجموعه ای گسترده از شاخص های توسعه پایدار. این گزارش یکی از ورودی ها برای اولین گزارش پیشرفت در استراتژی توسعه پایدار بود.
شورای اروپا در دسامبر سال 2007 از گزارش پیشرفت کمیسیون استقبال کرد و اصرار بر نیاز به دادن اولویت به اقدامات اجراشده داشت : "توسعه پایدار هدف اساسی اتحادیه اروپا است. شورای اروپا استقبال می کند از اولین گزارش پیشرفت کمیسیون  در رابطه با استراتژِی جدید اتحادیه اروپا در رابطه با توسعه پایدار استراتژی (SDS). شورا با این که اهداف و اولویت های هفت گانه در استراتژی به صورت کاملا معتبر باقی بماند و بنابراین تمرکز اصلی باید بر اجرای موثر در تمام سطوح باشد. استراتژی جدید اتحادیه اروپا  و استراتژی های ملی برای توسعه پایدار نیاز به ارتباط نزدیک تری دارند. ساختارهای حکومتی و ابزار استرتژی توسعه پایدار ، به طور ویژه در ارتباط است با نظارت بر پیشرفت و بهترین نوع به اشتراک گذاری ، باید به طور کامل استفاده شود و تقویت شود. سیاست های آب و هوا و انرژی و رویکرد یکپارچه به مدیریت پایدار منابع طبیعی در اتحادیه اروپا ، حفاظت از تنوع زیستی و خدمات اکوسیستم و تولید و مصرف پایدار در میان اقدامات برای دستیابی به اهداف استراتژی توسعه پایدار و استراتژی لیسبون هستند. اتحادیه اروپا باید به حرکت به سمت حمل و نقل  پایدار و حملو نقل دوست دار محیط زیست ادامه دهد. کمیسیون دعوت شده است به ارائه نقشه راه آینده خود همراه با گزارش پیشرفت در ژوئن 2009 در رابطه با استراتژی توسعه پایدار برای تنظیم اقدامات باقی مانده که با بالاترین اولویت به اجرا در آیند. "
استراتژی توسعه پایدار اتحادیه اروپا (SDS)
شورای اروپا در ژوئن 2006 استراتژی بلند پروازانه و جامع و تازه ای برای بزرگ کردن اتحادیه اروپا  به تصویب رساند. این استراتژی بر پایه استراتژی گوتنبرگ در سال 2001 ایجاد شده است و در نتیجه روند بررسی گسترده ای است که در سال 2004 آغاز شد.
استراتژی جدید اتحادیه اروپا، یک استراتژی منسجم در مورد اینکه  اتحادیه اروپا چگونه با تعهدات بلند مدت خود به طور موثر تری برخورد کند  برای برخورد با چالش های توسعه پایدار. این استراتژی در حال شناخت نیازهای تغییر تدریجی الگوهای تولید و مصرف ناپایدار کنونی ما  و حرکت به سوی یک رویکرد بهتر است. این استراتژی موکد است همبستگی جهانی و اهمیت تقویت کار با همکاران خارج از اتحادیه اروپا ، از جمله کشورهایی که به سرعت در حال توسعه هستند و تاثیر قابل توجهی در توسعه جهانی سازگار با محیط زیست دارند.
www.cloudysky.ir

 

 تهیه شده توسط: سید محمد صادق جعفری

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۲۶ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
ارسباران

 

 

ارسباران به عنوان منطقه‌اي ويژه به لحاظ پوشش گياهي و گونه‌هاي جانوري، يكي از مناطق حفاظت شده‌اي است كه سال‌هاست پروژه‌هاي شكار ممنوع، حفاظت رويشي و دوره‌هاي پژوهشي در آن به اجرا درمي‌آيد تا از روند تخريبي پوشش گياهي آن جلوگيري شود و گونه‌هاي در معرض انقراض جانوري به زاد و ولد متعادلي دست يابند. ارسباران بعد از سپري كردن دوره‌هاي حفاظتي، قابليت اين را پيدا كرده كه بخش‌هايي از آن به پارك ملي ارتقاء يابد و در معرض و دسترس علاقه‌مندان طبيعت قرار گيرد.

اين منطقه زيباي كوهستاني از مناطق رويشي نادر و زيست‌كره‌اي ارزشمند براي گونه‌هاي كم‌ياب جانوري است. ارسباران واقع در حاشيه جنوبي رودخانه مرزي ارس در استان آذربايجان شرقي، با مساحتي برابر با 80654 هكتار در سال 1352 حفاظت شده اعلام شد، در سال 1355 نيز به دليل دربرداشتن زيست‌ بوم‌هاي گوناگون، ارزش بيولوژيك بسيار بالا و گونه‌هاي گياهي و جانوري منحصر به فرد، به عنوان ذخيره‌گاه زيست‌كره شناخته شد.
علاوه بر آن مساحتي حدود 2900 كيلومتر مربع از دامنه‌هاي جنگلي آن به عنوان منطقه رويشي ارسباران با جنگل‌هاي نيمه‌مرطوب نشانه‌گذاري و تحت حفاظت است. پوشش جنگلي اين رويشگاه در گذشته‌اي نه‌چندان دور از وسعت بيشتري برخوردار بود. وجود 1072 گونه علفي و 97 گونه چوبي در اين منطقه كوچك، نشانه تنوع زيستي گياهي بسيار زياد آن است و مهم‌ترين مشخصه آن محسوب مي‌شود.
دامنه ارتفاعي 256 تا 2896 متر، بارندگي 275 ميلي‌متر و دماي متوسط ساليانه 10 درجه سانتيگراد، منطقه را داراي اقليم‌هاي نيمه‌خشك و نيمه‌مرطوب معتدل كرده است.
اين منطقه از نظر حفظ ذخاير ژنتيكي از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار است، از جمله گونه‌هاي گياهي مهم منطقه مي‌توان «آوري، ممرز، گردو، چنار، كيكم، عاق، زرشك، گيلاس، آلبالو، سرخدار، هفت كول، ارسل، زغال اخته، آلوچه، انار وحشي، زالزالك و ... انواع نعنا عيان، پامچال، آلاله و گراس‌ها» را برشمرد. گونه‌هاي مهم جانوري منطقه عبارتند از: بز، پازن، قوچ، ميش، گراز، خرس قهوه‌اي، گرگ، سياگوش، روباه، خرگوش، پلنگ، كبك، قرقاول ارسباراني، هما، انواع شكاري‌ها، يله مار، تيرك مار، گرز، مار و... .
اما مهم‌ترين و كم‌ياب‌ترين گونه جانوري شناخته شده ارسباران نوعي پرنده نادر به نام «سياه خروس قفقازي» است كه اين منطقه يكي از معدود زيستگاه‌هاي آن به‌حساب مي‌آيد. قرقاول ارسباراني و مارال دو گونه ديگر در معرض خطر انقراض اين منطقه هستند كه نسل در خطر آنها با برنامه‌هاي حفاظتي احياء و جمعيت آنها در حال حاضر آمار مطلوبي دارد.
هماهنگي‌هاي لازم براي انجام طرح ارتقاء منطقه حفاظت شده ارسباران به پارك ملي با دستگاه‌هاي مربوط انجام شده است و با تأييد شوراي عالي محيط‌زيست بخشي از اين منطقه به پارك ملي تبديل مي‌شود. با اين حساب در آينده‌اي نزديك ارسباران به عنوان بيستمين پارك ملي ايران، كانون توجه گردشگران طبيعت و مركز بهره‌برداري موضوعات اكولوژيستي و پژوهشي خواهد بود.

 

 

 تهیه شده توسط: حانیه حکیمیان و فریده ذاکر الحسینی

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۲۶ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 آبشار شوي (تله زنگ) لرستان

اين آبشار از زيباترين آبشارهاي ايران است كه در جنوب شهر دورود قرار گرفته است. اين آبشار از درون غاري بيرون مي‌آيد و از گردنه بلند به پايين دره سرازير مي شود كه اين مورد زيبايي خاصي به آن مي بخشد. اطراف آبشار را درختان بيد،‌انجير،‌افرا و ... پوشانده و در زير آبشار، گياهان آبي روييده است. ارتفاع اين آبشار حدود 100 متر است.


تهیه شده توسط: فریده ذاکر الحسینی

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۲۶ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
آبشار مارگون فارس

آبشار مارگون در سپيدان فارس قرار دارد و حاصل آب رودخانه كمهر و حوزه آبخيز آن است كه ازميان صخره ها سرريز مي شود.  
آبشار مارگون یکی از بزرگ ترین و با شکوه ترین آبشارهای ایران است که که از نظر زیبائی و بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی رقابت می کند. این آبشار در استان فارس و در کنار روستای مارگون قرار دارد. این روستا از توابع روستای کمهر  از شهرستان سپیدان (اردکان سابق) است. سپیدان و مناطق اطراف آن به دلیل کوهستانی بودن و داشتن ارتفاعی بالای ۲۲۰۰ متر آب و هوائی سرد دارد و به گفته شاهدان عینی در مواقعی از زمستان در این آبشار قندیل هائی از یخ تشکیل می شود
در منطقه باغهای سیب زرد و سرخ فراوان دیده می شود. در بین درختان جنگلی آنجا هم زالزالک و نوعی زرشک دیده می شود.
ساکنان منطقه را «لر» ها و کوچندگان «قشقائی» که بعضی از آنها ساکن شده اند، تشکیل می دهند
آبشار مارگون در سپیدان فارس قرار دارد و حاصل آب رودخانه کمهر و حوزه آبخیز آن است که از میان صخره ها سرریز می شود.


تهیه شده توسط: فریده ذاکر الحسینی

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۲۶ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 

غارسهولان آذربايجان غربي

از معروف ترين غارهاي آبي منطقه‌ شمال غرب ايران غار آبی سهولان است كه در 35كيلومتري مهاباد قرار دارد و از زيباترين و شگفت‌انگيزترين غارهاي طبيعي ايران است. غار از چند حوضچه بزرگ تشكيل شده است. داخل غار داراي آب زلال و شفافي بوده و ديوارهاي آن از صخره ها و سنگ هاي آهكي پوشيده شده‌است. گردشگران براي بازديد از غار بايد از قايق استفاده كنند.تهیه شده توسط: فریده ذاکر الحسینی

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۲۶ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
سه شنبه 27 بهمن 1388
تبدیل مناطق جنگلی زاگرس به بیابان +تصویر52
دو هزار و دویست هکتار از اراضی جنگلی و 200 هزار اصله درخت به دنبال آبگیری امسال سد کارون به زیر آب می رود در حالیکه کارشناسان نتیجه این اقدام را فرسایش سالانه 25 تن در هکتار خاک و تبدیل این منطقه به بیابان می دانند.

وزارت نیرو در حالی هزار میلیارد تومان برای راه اندازی سد کارون 4 هزینه کرده است که مسائل زیست محیطی و فرسایش خاک در این منطقه مورد توجه قرار نگرفته به طوری که به عقیده متخصصان فرسایش خاک در این منطقه می تواند عمر مفید سد و حیات پیرامونی سد را به شدت کاهش دهد. از سوی دیگر، در حوزه بالادست سد کارون 4 نیز برای کنترل فرسایش خاک و اراضی جنگلی هیچ مشورت کارشناسانه ای نشده است.

مدیرکل دفتر جنگلهای خارج از شمال سازمان منابع طبیعی کشور با انتقاد شدید از رفتارهای وزارت نیرو به خبرنگار مهر گفت: وزارت نیرو با آبگیری سد کارون 4 عملا منطقه جنگلی و مراتع زاگرس را تبدیل به بیابان خواهد کرد به طوری که در 50 سال آینده اثرات این تخریب گسترده را خواهیم دید.

دکتر پیمان یوسفی آذر با اشاره به لزوم تعهد جبران خسارت از سوی دستگاههای اجرایی تاکید کرد: وزارت نیرو هیچ تعهدی در قبال خسارات وارده نمی دهد و هیچگاه در مورد ساخت سدها با این حجم تخریب در حال و آینده از ما نظر کارشناسی نخواسته است.

این مقام مسئول در سازمان جنگلهای ایران، سد سازی بدون مطالعات زیست محیطی و دور اندیشی را عامل فرسایش و تخریب گسترده جنگلها و خاک و رودخانه ها و تالابهای ایران دانست و گفت: بانیان چنین اقداماتی نمی دانند سدها چه بلایی بر سر رودخانه ها می آورند. در حالی که دنیا به این نتیجه رسیده است که رودخانه ها باید جاری بمانند اما در ایران هر روز رودخانه ها را اسیر سدها می کنند.
 

http://files.tabnak.com/pics/201002/201002160712193087.jpg


یوسفی آذر همچنین به فلسفه سد سازی اشاره کرد و افزود: سد سازی برای توسعه کشاورزی در پایین دست است در حالی که اغلب سدهای ساخته شده تنها توانسته شرکتهای سد سازی را ثروتمند کند و و حتی سدی مثل سفید رود هنوز کانالهای پایاب آن برای انتقال آب ساخته نشده و این چیزی جز دور ریخت سرمایه های کشور نیست.

مدیرکل دفتر جنگلهای خارج از شمال تاکید کرد: میلیاردها تومان پول مردم صرف ساختن حوضچه های تبخیر می شود که تنها اقلیم و جغرافیای طبیعی منطقه را متاثر می کند. قطعا تاثیرات سد کارون 4 را در مناطق جنگلی زاگرس در سالهای آینده خواهیم دید که چطور این مناطق تبدیل به بیابان خواهد شد.

با این حال منطقه اردل در لردگان چهارمحال و بختیاری به دلیل فرسایش شدید خاک مشکلات جدی را به وجود خواهد آورد و سد کارون 4 در حوزه فرسایش خاک به شدت می تواند منطقه را با بحران مواجه کند.
 

http://files.tabnak.com/pics/201002/201002160712192643.jpg


سد کارون 4 یکی از پنج سد برق آبی پیش بینی شده در استان چهارمحال و بختیاری است که بر روی سرشاخه های کارون احداث شده و این روزها آماده آبگیری است. این آبگیری در حالی انجام خواهد شد که بالغ بر 80 درصد اراضی حوضه آبخیز این سد دارای تیپ کوهستانی و با تشکیلات آهکی و مارنی حساس به فرسایش است (فرسایش حدود 25 تن در هکتار در سال) و حدود سه میلیون واحد دامی در اراضی مرتعی و جنگلی این حوضه ی 5/1 میلیون هکتاری در حال چرا است.


 

منبع: http://ghasedaknews.ir


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۲۶ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
 12 خودروي سبز 2010 را بشناسيد

قاصدک:در گزارش اخير دپارتمان انرژي ايالات متحده امريكا به 12 خودروي سبز در سال 2010 ميلادي اشاره شده است. اين 12 خودرو با سوخت زيستي براي محيط زيست سودمند هستند و مانع از انتشار گازهاي گلخانه‌اي به ويژه منوكسيدكربن و دي اكسيد كربن به داخل جو مي‌شوند.

به گزارش ايسنا، در اين گزارش نام 12 خودروي سبز ذكر شده است كه علاوه بر قيمت مناسب و مصرف سوخت كم، براي محيط زيست نيز ضرري ندارند و مفيد هستند.


اولين خودرو از ديدگاه دپارتمان انرژي امريكا، «هوندا سيويك جي. ايكس» Honda civic GX است كه قابليت طي مسافت 24 شهر و 36 بزرگراه را دارد. اين خودرو با سوخت سبز كار مي‌كند و بهترين خودرو در سال 2010 ميلادي از نظر اين دپارتمان محسوب مي‌شود.

قيمت آن نيز 25 هزار و 340 دلار امريكاست.

دومين خودرو از نظر دپارتمان انرژي ايالات متحده امريكا «تويوتا پيريوس» Toyota prius است كه با كمترين انتشار گازهاي مضر تنها از سوخت‌هايي با پايه گياهي استفاده مي‌كند. اين خودروي سبز سال 2010 ميلادي 21 هزار و 400 دلار تا 28 هزار و 70 دلار قيمت دارد و مي‌تواند 48 بزرگراه و 51 شهر را با سوخت سبز خود و مصرف كم طي كند.

سومين خودرو «هوندا سيويك هيبريد» Honda civic Hybrid است كه با قيمت 23 هزار و 80 دلار و طي مسافت 45 بزرگاه و 40 شهر در فهرست خودروهاي سبز سال 2010 ميلادي دپارتمان انرژي ايالات متحده امريكا قرار دارد.سوخت اين خودرو از سوخت‌هاي مركب بر پايه گياهي تهيه مي شود و انتشار گازهاي گلخانه‌اي آن نيز بسيار كم است.

به گزارش ايسنا، «اسمارت فورتو» Smart for two چهارمين خودروي سبز دپارتمان انرژي ايالات متحده امريكا در سال جاري محسوب مي‌شود، ‌چرا كه با وجود اندازه فوق‌العاده كوچك و ظريفش و داشتن سه سيلندر و گنجايش باك سوخت 10 ليتري مي‌تواند 41 بزرگراه و 33 شهر را طي كند و همانطور كه از نامش پيداست جايگاه دو سرنشين را دارد اما قدرت فوق‌العاده‌اي دارد و سوخت آن نيز بر پايه گياهي است.

قيمت اين خودروي كوچك 11 هزار و 990 دلار تا 20 هزار و 990 دلار امريكاست.

رده پنجم خودروهاي سبز به «هوندا اين سايت» Honda insight با قيمت 19 هزار و 800 دلار تا 21 هزار و 300 دلار داده شده است، چرا كه اين خودرو با سوخت گاز طبيعي مي‌تواند 43 بزرگراه و 40 شهر را طي كند، اما عيب بزرگ اين خودرو اين است كه بيش از «هوندا پيريوس» مونوكسيد‌كربن به هوا منتشر مي‌كند، اما ميزان آن آنقدر زياد نيست كه باعث آلوده شد ن جو شود. با اين حال، محققان دپارتمان انرژي امريكا از كارخانه سازنده درخواست كردند تا همين ميزان اندك را با تبديل گاز طبيعي به سوخت‌هاي گياهي از ميان بردارند.

«فورد فيوژن / «مركوري ميلان هيبريد» Ford Fusion / Mercury Milan Hybrid نيز در رده ششم اين فهرست قرار دارد.

اين خودروي سبز از نظر محققان و متخصصان دپارتمان انرژي امريكا با قيمت 27 هزار و 950 دلار تا 28 هزار و 180 دلار و سوخت با پايه مركب مي‌تواند 36 بزرگراه و 41 شهر را طي كند.

در رده هفتم اين فهرست خودروي «تويوتا ياريس» Toyota Yaris قرار گرفته است.

اين خودرو نسبت به تمامي خودروهاي خانواده تويوتا با كيفيت تر و ارزان تر از همه مهمتر كوچكتر است با اين حال قدرت فوق العاده‌اي دارد و قادر است 36 بزرگراه و 29 شهر را طي كند.

قيمت اين خودرو نيز 12 هزار 650 دلار تا 13 هزار و 365 دلار امريكاست.

«نيسان آلتيما هيبريد» Nissan Altima Hybrid با قيمت 26 هزار و 780 دلار در رده هشتم اين فهرست قرار دارد.

اين خودرو با سوخت پايه مركب گياهي قادر است 33 بزرگراه و 35 شهر را طي كند.

گفتني است خودروي «ميني كوپر» Ini Cooper ‌نيز در رده نهم اين فهرست است و به دليل سوخت گاز طبيعي، ‌انتشار گازهاي گلخانه‌اي را ندارد قيمت اين خودروي كوچك 18 هزار و 800 دلار تا 24 هزار و 250 دلار است و قادر است 37 بزرگراه و 28 شهر را طي كند.

«شورلت كبالت ايكس. اف.اي» Chevrolet Cobalt XFE در رده دهم قرار دارد.

اين خودرو با پايه سوخت كبالت به راه مي‌افتد گنجايش اين خودروي چهار سيلندر 2/2 ليتر است و داراي پنج دنده دستي است.

قيمت اين خودروي سبز با سوخت كبالت 14 هزار و 990 دلار تا 24 هزار و 535 دلار است و مي‌تواند 37 بزرگراه و 25 شهر را بپيمايد.

«هيوندا آكست بلو» Hyundai Accent blue در نگاه دپارتمان انرژي امريكا در رده يازدهم است.

اين خودروي 9 هزار و 970 دلاري كه قادر است 36 بزرگراه و 27 شهر را طي كند و بر پايه گاز طبيعي حركت مي‌كند، اما سوخت‌هاي مركب نيز با موتور آن هم خواني دارد.

در رده آخر نيز خودروي سبز جاداري را مي‌بينيم كه با وجود كوچكي قدرت ويژه‌اي دارد. اين خودرو كه «هوندا فيت» Honda fit نام دارد بر پايه سوخت سبز يا مركب كار مي‌كند و قيمت آن حدود 14 هزار و 900 دلار تا 16 هزار و 410 دلار بوده و مي‌تواند مسافتي حدود 33 بزرگراه و 27 شهر را طي كند.

هر ساله نام خودروهايي را كه بر پايه سوخت‌هاي پاك و نو توليد مي‌شوند و انتشار گازهاي گلخانه‌اي آنها نيز كم است و در حقيقت دوستدار محيط زيست محسوب مي‌شوند را معرفي مي‌كند. اين موضوع خود باعث مي‌شود تا مصرف كنندگان نيز با خريد اين خودروها به حفاظت از محيط زيست خود كمك كنند.

اين در حالي است كه قيمت اين نوع از خودروها نسبت به خودروهايي كه با بنزين كار مي‌كنند به مراتب كمتر است و رضايت و نظر مشتريان را به خود جلب مي‌كند، اما بايد اين موضوع را نيز در نظر داشت كه استفاده از سوخت‌هاي پاك نظير سوخت‌هاي مركب و يا گاز طبيعي در بسياري از كشورهاي جهان جا نيفتاده است و شايد اين خودروها تنها در برخي از نقاط جهان مورد استفاده قرار مي‌گيرند. با اين حال، بايد به همين مصرف و استفاده محدود هم خوشبين بود.


منبع: http://ghasedaknews.ir


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۲۵ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن
کد خبر :2145   زمان مخابره: 13:28:0 - 29/12/1388
نظرسنجي ايرن از کارشناسان(8)
نمره سازمان محيط زيست در سال 88 صفر است
ايرن- سعيده وحيدنيا: مهندس هوشنگ ضيايي به عملکرد سازمان محيط زيست در دوره فاطمه واعظ جوادي نمره صفر داد.

به گزارش خبرگزاري مستقل محيط زيست ايران، اين کارشناس محيط زيست با بيان اين مطلب افزود: به عملکرد سازمان محيط زيست هم بعد از دوره جوادي فعلا نمره 10 مي دهم.

وي ادامه داد: به طور کلي وضعيت زيستگاه ها و حيات وحش در سال 88يک روند نزولي داشته است. اين روند با تغييرات اساسي متوقف شود و اين کار هم به زمان زيادي نياز دارد.
ضيايي بهترين خبر زيست محيطي را در سال 88 آمدن دکتر محمد باقر صدوق دانست و شروع جاده کشي در پارک گلستان و صدور مجوزهاي احداث پالايشگاه پتروشيمي در پناهگاه حيات وحش ميانکاله را بدترين خبر عنوان کرد.
انتهای خبر // www.iren.ir // ایرن
منبع: www.iren.ir

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۲۵ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفي بيگلر فدافن

به روز شده:  22:52 گرينويچ - چهارشنبه 04 اوت 2010 - 13 مرداد 1389


دولت آمریکا می گوید که تقریبا سه چهارم نفت نشت کرده در خلیج مکزیک پاکسازی یا در اثر عوامل طبیعی تجزیه شده است.

گزارشی دولتی می گوید که تنها یک چهارم نفت نشت کرده از چاه شرکت بی پی باقی مانده و آن هم "به سرعت در حال تحلیل رفتن است."

براساس این گزارش بخش اعظم نفت نشت کرده از چاه جمع آوری، سوزانده یا بخار شده است. اما مقام ها هشدار می دهند که پاکسازی بیشتری لازم است.

آن گزارش پس از آنکه بی پی اعلام کرد فرآیند "خفه کردن" چاه برای مهر و موم دائمی آن موثر بوده است منتشر می شود.

عملیات پاکسازی نفت در خلیج مکزیک ادامه خواهد یافت.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه گفت که او از اینکه عملیات جاری در خلیج مکزیک "بالاخره به پایان خود نزدیک می شود" خرسند است.

او گفت: "با این حال تلاش های ما برای بهبود اوضاع ادامه خواهد یافت. باید آسیب هایی که وارد شده است را جبران کنیم."

سازمان ملی علوم اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) گفت که این گزارش توسط 25 عدد از "بهترین دانشمندان دولتی و مستقل" تنظیم شده است.

مقام های دولت فدرال می گویند که حدود یک چهارم نفت رها شده بخار یا حل شده است همانطور که شکر در آب حل می شود.

یک ششم آن نیز به طور طبیعی هنگام نشت از چاه "پراکنده" شده است و یک ششم نیز سوزانده، جمع آوری یا با استفاده از مواد شیمیایی تجزیه شده است.

دکتر جین لوبچنکو مدیر سازمان ملی علوم اقیانوسی و جوی آمریکا گفت که نفت تحلیل رفته بی خطر است زیرا "زمانی که از لحاظ زیستی تحلیل می رود به آب و دی اکسید کربن تبدیل می شود بنابراین وقتی چنین می شود دیگر تهدیدی به حساب نمی آید."

با این حال تقریبا 200 میلیون لیتر نفت همچنان در آب های خلیج مکزیک باقی است که تقریبا پنج برابر نشت سال 1989 اگزان والدز در آنجاست.

'دلگرم کننده'

خانم براونر مشاور انرژی کاخ سفید روز چهارشنبه در مصاحبه با شبکه ای بی سی گفت: "دانشمندان به ما می گویند که حدود 25 درصد (نفت) جمع آوری یا بخار نشده یا به طور طبیعی از بین نرفته است."

او گفت که گزارش تازه "دلگرم کننده" است اما افزود که به پاکسازی بیشتری نیاز است.

این گزارش گفت که بعید است سواحل خلیج مکزیک در آینده با نفتی که به سطح می آید پوشیده شود.

با این حال او اخطار داد که ممکن است همچنان شاهد آثار فاجعه باشیم.

او گفت: "طبیعت به تجزیه آن ادامه خواهد داد. اما مقداری از آن ممکن است به صورت گلوله های قیر به ساحل بیاید. و اینها پاکسازی خواهد شد. می توان اینها را تمیز کرد. و ما اطمینان حاصل می کنیم که پاکسازی خواهد شد."

بی پی پیشتر گفت که عملیات مهار چاه آسیب دیده نفت در خلیج مکزیک موفقیت آمیز بوده و گامی مهم در جهت مسدود کردن دائمی آن برداشته شده است.

یک نوع گل مخصوص به نام 'گل حفاری' به چاه تزریق شده است که نفت را به داخل محل ذخیره پس می زند. بعد از این فرآیند سر چاه با سیمان پر خواهد شد.

شرکت بی پی کار تزریق گل حفاری را ساعت 8 شب سه شنبه به وقت گرینویچ (سوم اوت) آغاز کرد.

نشت چاه روز 21 آوریل پس از وقوع انفجاری در سکوی متصل به آن که مرگ 11 کارگر را به همراه داشت شروع شد.

ارزیابی تازه ای از میزان نشت نفت نشان می دهد که نفت ریخته شده به دریا از تخمین های قبلی بیشتر است. تعیین میزان نشت اهمیت زیادی دارد زیرا به کمک آن می توان خسارات زیست محیطی و همچنین پولی که بی پی باید بابت غرامت بپردازد را مشخص کرد.

نشت اخیر از نشت سال 1979 "ایکستاک" در خیلج مکزیک که 3.3 میلیون بشکه نفت طی آن به دریا ریخت بیشتر است.

تنها مورد بدتر از این حادثه به رهاسازی عامدانه هشت میلیون بشکه نفت در خلیج فارس توسط نیروهای عراقی در جریان جنگ سال 1991 مربوط می شود.


Reference: BBC


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ۱۴ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفی بیگلر فدافن
 

معرفی


توسعه پایدار به معنی رفع نیازهای نسل حاضر بدون به خطر انداختن توانایی نسلهای آینده برای رفع نیازهای خودشان است --  به عبارت دیگر ، کیفیت زندگی بهتر برای همه ، در حال حاضر و برای نسل های آینده. توسعه پایدار دیدی را از پیشرفت که  با اهداف کنونی و بلند مدت، فعالیت های منطقه ای و جهانی و در نظر گرفتن مسائل اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی به عنوان اجزای جدانشدنی و وابسته به هم پیشرفت بشر مرتبط است در اختیار ما می گذارد.
توسعه پایدار  تنها توسط فعالیت های سیاستی اجرا نخواهد شد: باید از طرف جامعه به عنوان یک اصل محوری انتخاب شود که بسیاری از انتخابهای هر شهروند در هر روز را تحت تاثیر قرار می دهد،  به اندازه تصمیمات سیاسی و اقتصادی بزرگی که دارد. این امر مستلزم تغییرات عمیق در تفکر ، در ساختار اقتصادی و اجتماعی و در الگوهای مصرف و تولید می باشد.


چکیده ای از استراتژی اتحادیه اروپا در رابطه با توسعه پایدار در سال 2009 (EU SDS)


در ژولای 2009 کمیسیون بررسی استراتژی اتحادیه اروپا را در رابطه با توسعه پایدار به تصویب رساند. این مصوبه تاکید دارد که در سال های اخیر اتحادیه اروپا توسعه پایدار را طیف گسترده ای از سیاست های خود دخیل کند. به طور خاص ، اتحادیه اروپا پرچمدار مبارزه با تغییر آب و هوا و ارتقاء اقتصاد کم کربن می باشد. در عین حال ، روند ناپایدار در بسیاری از مناطق وجود دارد و تلاشها باید تشدید کرده شوند. بررسی ها با گزارش  دو سالانه Eurostat  در رابطه با توسعه پایدار کامل شد که در سال 2009 به چاپ رسید.


گزارش پیشرفت کار


کمیسیون اروپا  در اکتبر سال 2007 اولین گزارش پیشرفت کار در استراتژی توسعه پایدار را به تصویب رساند (تکمیل شده توسط هیاتی که در رابطه با جزئیات اقدام می کرد). بنا بر این گزارش ، تحولات سیاستی قابل توجهی در برخی از هفت اولویت  کلیدی قرارگرفته در استرتژی توسعه پایدار سال 2006 مورد تجدید نظر قرار گرفته است -- از جمله آب و هوا و انرژی -- اما پیشرفت در سیاست به عمل قابل توجهی  هنوز تبدیل نشده است.
Eurostat  در سال 2007 به چاپ رساند گزارشی بر اساس مجموعه ای گسترده از شاخص های توسعه پایدار. این گزارش یکی از ورودی ها برای اولین گزارش پیشرفت در استراتژی توسعه پایدار بود.
شورای اروپا در دسامبر سال 2007 از گزارش پیشرفت کمیسیون استقبال کرد و اصرار بر نیاز به دادن اولویت به اقدامات اجراشده داشت : "توسعه پایدار هدف اساسی اتحادیه اروپا است. شورای اروپا استقبال می کند از اولین گزارش پیشرفت کمیسیون  در رابطه با استراتژِی جدید اتحادیه اروپا در رابطه با توسعه پایدار استراتژی (SDS). شورا با این که اهداف و اولویت های هفت گانه در استراتژی به صورت کاملا معتبر باقی بماند و بنابراین تمرکز اصلی باید بر اجرای موثر در تمام سطوح باشد. استراتژی جدید اتحادیه اروپا  و استراتژی های ملی برای توسعه پایدار نیاز به ارتباط نزدیک تری دارند. ساختارهای حکومتی و ابزار استرتژی توسعه پایدار ، به طور ویژه در ارتباط است با نظارت بر پیشرفت و بهترین نوع به اشتراک گذاری ، باید به طور کامل استفاده شود و تقویت شود. سیاست های آب و هوا و انرژی و رویکرد یکپارچه به مدیریت پایدار منابع طبیعی در اتحادیه اروپا ، حفاظت از تنوع زیستی و خدمات اکوسیستم و تولید و مصرف پایدار در میان اقدامات برای دستیابی به اهداف استراتژی توسعه پایدار و استراتژی لیسبون هستند. اتحادیه اروپا باید به حرکت به سمت حمل و نقل  پایدار و حملو نقل دوست دار محیط زیست ادامه دهد. کمیسیون دعوت شده است به ارائه نقشه راه آینده خود همراه با گزارش پیشرفت در ژوئن 2009 در رابطه با استراتژی توسعه پایدار برای تنظیم اقدامات باقی مانده که با بالاترین اولویت به اجرا در آیند. "


استراتژی توسعه پایدار اتحادیه اروپا (SDS)


شورای اروپا در ژوئن 2006 استراتژی بلند پروازانه و جامع و تازه ای برای بزرگ کردن اتحادیه اروپا  به تصویب رساند. این استراتژی بر پایه استراتژی گوتنبرگ در سال 2001 ایجاد شده است و در نتیجه روند بررسی گسترده ای است که در سال 2004 آغاز شد.
استراتژی جدید اتحادیه اروپا، یک استراتژی منسجم در مورد اینکه  اتحادیه اروپا چگونه با تعهدات بلند مدت خود به طور موثر تری برخورد کند  برای برخورد با چالش های توسعه پایدار. این استراتژی در حال شناخت نیازهای تغییر تدریجی الگوهای تولید و مصرف ناپایدار کنونی ما  و حرکت به سوی یک رویکرد بهتر است. این استراتژی موکد است همبستگی جهانی و اهمیت تقویت کار با همکاران خارج از اتحادیه اروپا ، از جمله کشورهایی که به سرعت در حال توسعه هستند و تاثیر قابل توجهی در توسعه جهانی سازگار با محیط زیست دارند.

منبع: http://www.cloudysky.ir/

تهیه شده توسط: سید محمد صادق جعفری


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه ۲ مرداد۱۳۸۹ توسط مصطفی بیگلر فدافن
مدیریت سایت : مصطفی بیگلر فدافن
قالب سایت